Procesy produkcyjne, które warto automatyzować

Szacowany czas czytania: 3 minuty

Inwestycja w automatyzację produkcji jest niewątpliwie bardzo dużym krokiem w rozwoju przedsiębiorstwa. Zwłaszcza w przypadku, kiedy większość czynności jest wykonywana przez operatorów ręcznie. Gdy spojrzymy na automatyzację procesu produkcyjnego jako inwestycję długoterminową, to jest ona istotnie opłacalna, gdyż przekłada się bezpośrednio na wzrost dochodów firmy. Szybszy proces wytwarzania jest jednoznaczny z niższym kosztem produktu jednostkowego.

Wdrożenie automatyzacji lub robotyzacji produkcji jest korzystne kiedy:

  • – pracownik narażony jest na kontakt z substancjami chemicznymi i niebezpiecznymi, hałasem, bądź nieodpowiednią dla zdrowia temperaturą
  • – realizacji procesu nie można wykonać ręcznie ze względu na wysoką precyzję wykonania lub miniaturyzację produktu
  • – pracownik musi wykonywać pracę fizyczną, która może wiązać się z trwałą utratą lub uszkodzeniem zdrowia
  • – proces produkcyjny jest stosunkowo prosty i powtarzalny
Procesy produkcyjne ktore warto automatyzowac

Czy pełna automatyzacja produkcji jest możliwa?

Zautomatyzowanie procesu produkcyjnego nie jest jednoznaczne z całkowitym wyeliminowaniem czynnika ludzkiego. Do obsługi takich procesów niezbędni są operatorzy maszyn, technicy utrzymania ruchu, a także planiści produkcji. Z drugiej strony, w dobie niżu demograficznego, a także rosnącego zapotrzebowania na nowe produkty, zatrudnienie przez firmy wykwalifikowanych pracowników graniczy z cudem. W takim przypadku roboty przemysłowe oraz maszyny produkcyjne są naturalnym uzupełnieniem braków kadrowych, a zarazem inwestycją w maksymalizację zasobów pracy.

W wielu procesach pełna automatyzacja nie jest możliwa. W takim przypadku istnieje możliwość wdrożenia Cobotów – czyli robotów współpracujących z człowiekiem, które wykonują tylko niektóre czynności operatora. Niewątpliwą zaletą Cobotów jest brak konieczności stosowania klatek bezpieczeństwa, niezbędnych w przypadku klasycznych robotów przemysłowych.

Procesy produkcyjne, które warto zautomatyzować w Twoim przedsiębiorstwie

Paletyzacja

Proces paletyzacji jest jedną z popularniejszych czynności do automatyzacji, na które decydują się przedsiębiorstwa. Jest to proces w pełni powtarzalny, który wymaga od operatora wykorzystywania sporej siły fizycznej. Z pomocą w takim przypadku przychodzą roboty przemysłowe. Posiadają one udźwig od kilku do kilku tysięcy kilogramów, a także szeroki zasięg. Dzięki nim możliwe jest szybkie układanie produktów na palecie, przenoszenie palet wraz z załadunkiem, oraz handling elementów wielkogabarytowych.

Pick and place

Procesy ciągłego działania typu „podnieś i połóż” stosowane są w liniach produkcyjnych w celu m.in. sortowania, przekładania, pakowania, a także układania elementów. Kluczowym czynnikiem w przypadku powyższych procesów jest szybkość, dzięki czemu zastosowanie znajdują tu roboty typu SCARA (ang. Selective Compliance Assembly Robot Arm). Są to niezbyt drogie oraz kompaktowe urządzenia, które cechuje bardzo wysoka prędkość pracy, niewpływająca negatywnie na precyzję oraz powtarzalność procesu.

Lutowanie

Proces lutowania jest jednym z bardziej obciążających operatora, wymaga ciągłego skupienia oraz pracy pod mikroskopem. W przypadku automatyzacji procesu lutowania obsługiwana przez człowieka ręczna lutownica zastąpiona zostaje przez zestaw do lutowania zamontowany na robocie. Zestaw składa się z automatycznego podajnika cyny oraz głowicy lutującej. Wykorzystanie robota zapewnia dużą powtarzalność procesu, a także zwiększenie jakości oraz efektywności produkcyjnej.

Automatyzacja procesu lutowania

Spawanie

Automatyzacja spawania jest opłacalna w produkcji seryjnej, umożliwia ona zmniejszenie środków bezpieczeństwa poprzez zastosowanie klatki dla celi zrobotyzowanej oraz skraca czas procesu produkcyjnego przy jednoczesnym zwiększeniu powtarzalności. Jest ona również bardzo korzystna dla zdrowia operatora, gdyż spawanie wykazuje szereg niekorzystnych efektów dla zdrowia spawacza.

Automatyzacja produkcji w Twojej firmie

Nie masz pewności, czy automatyzacja produkcji sprawdzi się w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami, a my dobierzemy optymalne rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.