Projektowanie szafy sterowniczej

Projektowanie szafy sterowniczej Szafy sterownicze mają duże znaczenie dla zagwarantowania wydajnej a zarazem bezpiecznej pracy w przedsiębiorstwach w których działają różne urządzenia elektryczne oraz elektroniczne. Profesjonalnie zaprojektowane szafy sterownicze dają zarówno możliwość efektywnego zarządzania energią jak i sterowanie dużą ilością urządzeń. Dobrze opracowany projekt oraz wyposażenie szafy sterowniczej zapewniają jej efektywne, ekonomiczne i niezawodne działanie przez długie lata. Nasza firma przyjmuje zlecenia na projektowanie szaf sterowniczych a także ich prefabrykację.

Czym są szafy sterownicze?

Szafa sterownicza to inaczej centrum dowodzenia całej aparatury elektrycznej w zakładzie produkcyjnym. Bez ich zastosowania nie można skutecznie zarządzać automatyką i elektroniką. Gdzie montowane są szafy sterownicze? Znalazły zastosowanie w zakładach produkcyjnych, biurowcach, szkołach, szpitalach itd. Co wpływa na konieczność zastosowania szafy sterowniczej? Jeżeli w budynku obecna jest zaawansowana aparatura i wiele urządzeń elektrycznych tym więcej musi kontrolować szafa, dlatego wielkość oraz ilość układów i stopień zaawansowania jest wyższy. Dobrze zaprojektowane szafy sterownicze gwarantują bezpieczeństwo działania złożonej aparatury i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, nagromadzeniem się kurzu, zalaniem lub użyciem urządzeń przez osoby niepowołane. 

Projektowanie szaf sterowniczych

projektowanie szaf sterowniczych

Co powoduje ewolucja w projektowaniu szaf sterowniczych? Przyczynia się do zmian w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zapewnia korzyści konstruktorom maszyn i użytkownikom końcowym. Projektowanie szaf sterowniczych wiąże się z ich unowocześnieniem a jest to osiągane dzięki wprowadzaniu nowych elementów, zastosowaniu innowacyjnych technik okablowania. Zastosowanie technologii Push-In Plus podczas projektowania szaf sterowniczych spowodowało, że podłączanie przewodów nie już takie czasochłonne podczas ich budowania. Doskonale zastępuje ona konwencjonalne śrubowe listwy zaciskowe.

Jak efektywnie zaprojektować szafę sterowniczą?

Warto zadbać o zoptymalizowanie szafy sterowniczej w jednym rozmiarze. Opracowując projekt można zastosować elementy małe, wąskie z taką samą wysokością.To znacznie upraszcza budowę szafy, ponieważ następuje ujednolicenie rozmieszczenia kanałów kablowych, elementów sterujących oraz zasilających, modułów wejść/wyjść. Następuje redukcja martwej przestrzeni, standaryzacja kanałów kablowych i rozmieszczenia podzespołów.

Projekt elektryczny jest podstawą szafy sterowniczej z punktem wyjścia do następnych działań. Kolejnym krokiem jest stworzenie projektu montażowego, co oznacza, że wszystkie komponenty lokalizuje się w wersji elektronicznej. Duże znaczenie ma zgodność parametrów, dokładne rozmiary i kształty wszystkich elementów. Następny punkt to połączenie konkretnej struktury elektrycznej z projektem montażowym.

Korzyści z technologii Push-In Plus w szafach sterowniczych

– Proste wsuwanie przewodów elektrycznych.

– Połączenie i zwolnienie przy użyciu niewielkiego nacisku.

– Efektywne utrzymanie przewodów elektrycznych w zaciskach co powoduje konieczność zastosowania mniejszej siły przy wsuwaniu.

– Podłączenie przewodu jest łatwiejsze niż włożenie wtyku słuchawek.

– Wprowadzenie sprężyny łączącej małą siłę wkładania z dużą siłą wyciągania.

Technologia Push-In Plus nadaje się do budowy wytrzymałych szaf sterowniczych wytrzymujących drgania podczas eksploatacji.

Projekt i przeznaczenie szaf sterowniczych

Projektowanie szaf sterowniczych musi być zgodne z nałożonymi normami np. PN-IEC 60364-5-53 czy PN-IEC 60364-5-523.  Projektant jest zobowiązany do zastosowania się do konkretnych wymogów związanych z wykorzystaniem własnych innowacji i rozwiązań, które zostały zatwierdzone w branży producentów elementów sterowania i podzespołów. Nasza firma realizuje każdą zamówioną prefabrykację gwarantującą niezawodność pracy oraz bezpieczeństwo obsługi szafy sterowniczej.

Zaprojektowane szafy sterownicze mają przeznaczenie:

– Do maszyn w branży spożywczej i do systemów magazynowania.

– Do maszyn CNC, do linii produkcyjnych i automatyki okrętowej.

Każda zaprojektowana i zbudowana szafa sterownicza jest wdrażana u klienta.  

Z czego zbudowane są szafy sterownicze?

Prawidłowo zaprojektowaną szafę sterowniczą cechuje wysoka trwałość i wytrzymałość, prostota montażu oraz systemowy rozstaw. Szafy sterownicze zbudowane są z wielu przełączników, kabli, gniazd, klimatyzatorów. Jest to urządzenie z metalu (czasami stal nierdzewna) a z zewnątrz wygląda jak zwykła szafa. Można zaprojektować zarówno pojedynczą i modułową szafę, która powstaje z wielu powiązanych ze sobą modułów. Dostępne są również szafy rozdzielcze których przeznaczeniem jest rozdzielanie energii elektrycznej. Projektant uwzględniając potrzeby klienta może opracować szafę sterowniczą zamontowaną na stałe lub wolnostojącą. Wysokiej jakości urządzenia spełniają najwyższe normy pod względem bezpieczeństwa i chłodzenia. W procesie projektowania niezbędne jest stosowanie wydajnych narzędzi takich jak Komputerowe Wspomaganie Prac Inżynieryjnych do wykorzystania przy tworzeniu schematów elektrycznych.