Paletyzacja w automatyzacji procesów logistycznych w magazynie.Rozwój technologii doprowadził do tego, że każdy proces, który wcześniej był wykonywany ręcznie, można z powodzeniem zautomatyzować, także w magazynie. Dzięki automatyzacji procesów magazynowych firma może zwiększyć przepustowość nie tylko nowego, ale także istniejącego magazynu. Ponadto automatyzacja procesów magazynowych pozwala zaoszczędzić pieniądze na wynagrodzeniach personelu oraz ograniczyć wpływ czynnika ludzkiego, a co za tym idzie zmniejszyć liczbę błędów w operacjach magazynowych. Ponadto w procesie automatyzacji przedsiębiorstwo może optymalizować przepływy ruchu i uzyskać możliwość podglądu wszystkich bieżących procesów magazynowych w czasie rzeczywistym.
Paletyzacja w automatyzacji procesów logistycznych w magazynie
W każdym zakładzie produkcyjnym widoczne są powtarzalne procesy takie jak na przykład układanie produktów na palecie, czyli paletyzacja. Do niedawna była wykonywana przez pracowników, ale firmy które wprowadziły automatyzację procesów logistycznych w magazynie zwiększają swoją efektywność i odnotowują oszczędności. Stacje do paletyzacji zastępują ludzi przy monotonnej pracy. Takie rozwiązanie jest przydatne do wdrożenia w różnych firmach, przede wszystkim z branży logistycznej.
Nasza firma zajmuje się budową maszyn oraz usprawnieniem procesów przemysłowych. Dzięki czemu przedsiębiorcy mogą produkować seryjnie, a praca w procesach logistycznych jest lżejsza. Warto postawić na roboty współpracujące i nowoczesne stanowiska do paletyzacji z ich wykorzystaniem.
Jak Smart Reordering System (SRS) pomaga w procesach magazynowych?
Inteligentny system ponownego zamawiania usprawnia procesy logistyczne w magazynie za pomocą czujników kontrolujących stan towarów. Jeżeli zostanie zarejestrowany braku produktów odpowiednie informacje będą przekazane konkretnym osobom. System SRS nie jest trudny we wdrażaniu, ponieważ czujniki bezprzewodowe uda się zamontować w każdym miejscu. Główne zadania to: zbieranie danych, przekazywanie ich do bramki, która łączy się z wieloma takimi czujnikami i przekazanie ich na serwer zewnętrzny. Korzystanie z SRS zapobiega przestojom na produkcji co powoduje usprawnienie działania całej linii produkcyjnej.
Na czym polega praca robotów paletyzujących w procesach logistycznych w magazynie?
Gdzie sprawdzają się roboty paletyzujące (np. robot AMR). Przede wszystkim w branży spożywczej, metalowej, meblowej i zajmują się przekładaniem i układaniem takich opakowań jak: kartony, worki o różnej wadze na paletach.Te nowoczesne urządzenia, można swobodnie programować, co pozwala dostosowywać ich wydajność do miejsca, w którym będą działały. Zrobotyzowanie linii produkcyjnych skraca czas produkcji bez obawy o zmniejszenie precyzyjności wykonanych czynności.
Zalety ze stanowisk paletyzujących w procesach logistycznych w magazynie
Większa wydajność wiąże się z większymi możliwościami pracy robotów w porównaniu z pracą człowieka. Roboty paletyzujące posiadają różny zasięg oraz udźwig, co powoduje, że można je wykorzystać do jednoczesnej pracy na dwóch liniach produkcyjnych. Istnieje możliwość zamontowania na nich różnych chwytaków co powoduje, że są urządzeniami wszechstronnymi, a ich przeprogramowanie zajmuje niewiele czasu.
W pracy zrobotyzowanych stanowisk paletyzujących w procesach logistycznych w magazynie, nie ma specjalnych systemów bezpieczeństwa i kontroli. To powoduje, że roboty usuwają problem przypadkowych uszkodzeń produktów. Roboty posiadają kompaktową konstrukcję, dzięki czemu uda się zaoszczędzić przestrzeń roboczą którą można przeznaczyć na poprawę optymalizacji produkcji i wprowadzenie kolejnych usprawnień w firmie.
Jak powinna przebiegać paletyzacja w automatyzacji procesów logistycznych w magazynie?
– Wydajność paletyzacji powinna być dostosowana do wydajności linii, to znaczy, że robot powinien pracować szybko, by powstał zapas w stosunku do tego, ile towarów schodzi z linii.
– W automatyzacji ważne jest, aby robot poprawnie odkładał kartony. Z tego powodu istotne jest, aby prawidłowo zaprogramować system i zagwarantować stabilność działania.
– W automatycznych procesach logistycznych w magazynie ważna jest powtarzalność.
– Paletyzacja w automatyzacji procesów logistycznych jest rozwiązaniem do zastosowania prawie w każdej branży, w każdej firmie produkcyjnej, gdzie następuje proces układania gotowych produktów na palety.
Automatyzacja paletyzacji z użyciem kobotów posiada oprogramowanie prowadzące, umożliwiające użytkownikom na szybkie skonfigurowanie specyfikacji paletyzacji. Może być wykorzystywana na różne sposoby: załadunek i rozładunek, paletyzacja. Paletę uda się łatwo utworzyć, kontrolować który rząd, kolumna i wysokość są powiązane z pozycją ruchu palety. Robot paletyzujący jest doskonałym rozwiązaniem dla branży logistycznej ze względu na niskie koszty zakupu i krótki okres zwrotu inwestycji. Jego główną cechą jest elastyczność, ponieważ łatwo jest go przystosować do nowych zastosowań i wymagań klientów. Innowacyjny robot paletyzujący posiada zintegrowany system wizyjny, co pozwala na wykonywanie zadań takich jak identyfikacja produktu i prosta modyfikacja położenia chwytaka w punkcie poboru.