Automatyzacja procesów logistycznych w magazynie

Automatyzacja procesów logistycznych w magazynie. Magazyny to najważniejsze ogniwa nowoczesnej logistyki dla detalistów, producentów, dystrybutorów i przedsiębiorstw przemysłowych. Do ich efektywnej pracy, która przyczynia się do wzrostu konkurencyjności firm, niezbędna jest zarówno nowoczesna organizacja wykorzystująca najnowsze technologie, jak i dostępność wykwalifikowanej kadry. To właśnie dzięki tym czynnikom automatyzacja procesów logistycznych w magazynie staje się istotna. To zestaw zasad, który zapewnia wysoki poziom kontroli nad magazynami, co docelowo upraszcza zarządzanie operacjami magazynowymi.

Automatyzacja procesów logistycznych w magazynie

Automatyzacja logistyki to połączenie oprogramowania i zautomatyzowanego sprzętu w celu zwiększenia efektywności operacji logistycznych. Automatyzacja produkcji to wykorzystanie zestawu narzędzi, które pozwalają na realizację procesów produkcyjnych bez bezpośredniego udziału człowieka, ale pod jego kontrolą. Warto podkreślić, że idea automatyzacji operacji magazynowych od dawna jest z powodzeniem wdrażana w wielu przedsiębiorstwach w kraju. Weźmy na przykład proces skanowania kodów kreskowych, który istnieje od dziesięcioleci i jest prawdopodobnie najpopularniejszą formą automatyzacji magazynu. Pełna automatyzacja magazynu to automatyczny system magazynowania i wydawania z możliwością korzystania z różnych funkcji, w tym kompletacji zamówień, dystrybucji, magazynowania, a nawet utylizacji odpadów.

Efektywność i zalety automatyzacji procesów logistycznych

automatyzacja procesow logistycznych w magazynie

Efektywną automatyzację procesów logistycznych osiąga się poprzez wprowadzenie zestawu produktów i usług, które są każdorazowo dobierane i uwzględniające indywidualne cechy klienta, ściśle zależą od zadań stawianych przez klienta, możliwości budżetowe i technicznych lub ograniczenia obiektu automatyki.

Dlaczego potrzebujemy automatyzacji logistyki magazynowej?

System automatyzacji procesów logistycznych w magazynie zwiększy przejrzystość i ogólną efektywność procesów logistycznych, zmniejszy wpływ czynnika ludzkiego na wydajność, poprawi poziom obsługi, zoptymalizuje liczbę i skład personelu (operatorów i menedżerów). Wszystkie te efekty są możliwe dzięki temu, że na wyjściu pracownik otrzymuje jasne instrukcje z systemu w trybie automatycznym, a kierownik nie traci czasu na formułowanie zadań dla podwładnych, niezliczone tabele, obliczenia na kalkulatorze itp.

Zautomatyzowany system komputerowy zajmie się tym wszystkim, sam zarządza rutynowymi operacjami, zbuduje optymalne trasy ruchu urządzeń i algorytmy omijania regałów, pomoże w podejmowaniu decyzji zarządczych z uwzględnieniem tysięcy parametrów, w tym terminów przydatności produktów itp. Automatyzacja logistyki magazynowej pozwoli osiągnąć maksymalną efektywność każdej indywidualnej struktury magazynu.

Mianowicie :

– Wszystkie towary będą lokalizowane z uwzględnieniem specyfiki magazynowania, a także z uwzględnieniem zapotrzebowania, wagi, objętości, terminu ważności towaru i wielu innych czynników, co z kolei pozwoli na najbardziej opłacalne wykorzystanie przestrzeni.

– Możliwość dostępu do baz danych w czasie rzeczywistym, gdzie użytkownik może zobaczyć współrzędne towaru.

– Pełne zarządzanie zmechanizowanym sprzętem magazynowym.

– Racjonalne wykorzystanie zasobów magazynowych.

– Jasne określenie konkretnego zadania, co z kolei prowadzi wykonanie pracy do najprostszych łańcuchów działań.

– Zmniejszenie obiegu dokumentów do minimum.

Co można osiągnąć dzięki automatyzacji procesów logistycznych w magazynie?

Brak przestojów, porządek i efektywną pracę polegającą na współdziałaniu nowoczesnych rozwiązań i ludzi. Rozwiązanie Smart Reordering System (SRS) pomaga zarządzać zapasami, wykonywać wiele zadań przy mniejszych nakładach pracy.Ten inteligentny pomysł podnosi poziom procesów logistycznych w firmie przy wykorzystaniu czujników które monitorują stan towarów nie tylko na maszynie, ale również na magazynie buforowym. Dzięki temu, przy braku materiałów przekazuje stosowne informacje odpowiednim osobom.

SRS jest prosty we wdrażaniu, bezprzewodowe czujniki można zainstalować w każdym miejscu. Jakie wykonują zadania? Zbierają dane i przesyłają do bramki, której zadaniem jest połączyć się z 300 takimi czujnikami, zebranie z nich informacji a następnie ich przekazanie na serwer zewnętrzny, to tam jest baza danych oraz aplikacja, obrazujące stany magazynowe. Montaż tego systemu wymaga tylko zadeklarowania: co, gdzie i jak ma być kontrolowane, podać, jakie powiadomienia powinny być dostarczane (np. że stan danego towaru jest już niski). Smart Reordering System może być wykorzystywany w każdej firmie, w której funkcjonują wewnętrzne procesy logistyczne. Jego działanie przeciwdziała przestojom na produkcji a w konsekwencji usprawnia funkcjonowanie całej linii produkcyjnej.

Autonomiczny robot mobilny (AMR) do automatyzacji procesów logistycznych w magazynie

Robot AMR jest niezwykle przydatny do automatyzacji magazynu. Jakie zadania realizuje? Analizuje swoje otoczenie i przemieszcza towary w obiekcie bez bezpośredniego nadzoru ludzi, zastępując wózki widłowe które dotąd wymagały ręcznej obsługi. Efektem jest likwidacja pracochłonnych oraz powtarzalnych prac fizycznych, poprawa wydajności magazynu i ograniczenie obciążenia pracą pracowników magazynowych. Autonomiczne roboty pomagają przy braku pracowników a także przy zmianie metod przenoszenia zapasów w magazynach.

Paletyzacja w automatyzacji procesów logistycznych w magazynie

Paletyzacja związana jest z wykonywaniem powtarzalnych czynności, które powodują dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa i mięśni. Prowadzą również do popełniania błędów na przykład poprzez wymieszanie nieodpowiednich produktów lub ustawienie na palecie nie wszystkich towarów. Innowacyjne rozwiązania automatyzacji procesów logistycznych w magazynie takie jak paletyzacja są dużym wsparciem. Roboty (koboty) pomagają sprawnie skonfigurować specyfikację paletyzacji. Pracownicy mogą bezpiecznie pracować w pobliżu robotów co pozwala na zachowanie ciągłości pracy. Zamontowanie automatycznej stacji paletyzującej poprawia płynność procesu.