Automatyzacja procesu pakowania

Automatyzacja procesu pakowania. Dziś automatyzacja dotyczy wszystkich obszarów i etapów produkcji. Opakowanie nie jest wyjątkiem. Maszyna pakująca pozwala na zminimalizowanie pracy ręcznej. Automatyzacja procesu pakowania rozwiązuje kilka problemów, od dokładnego dozowania wagi po pakowanie w worki oraz pojemniki. Jego integracja z linią produkcyjną zwiększa wydajność i obniża koszty.

Konieczność automatyzacji procesu pakowania

Zakupy poprzez Internet stale się rozwijają i przybywa coraz więcej klientów. Właściciele sklepów online muszą podjąć takie działania, które przyspieszą zarówno obsługę klienta i dostarczenie towaru w dobrej jakości opakowaniach.Tutaj z pomocą przychodzi automatyzacja procesu pakowania, która usprawnia proces i może objąć cały zakład produkcyjny lub stać się dodatkową metodą.

Stosowanie urządzeń automatycznych na ogół działa w celu optymalizacji kosztów. Jeśli wcześniej konieczne było utrzymanie kilku pakowaczy, teraz można ograniczyć się do jednego pracownika. Operator urządzenia przeprowadza regulację i kontrolę. Maszyna napełniająco-pakująca wykonuje operacje produkcyjne według określonych parametrów. Wynikiem jest produkt gotowy do wysyłki do magazynu lub sprzedawcy.

Maszyny pakujące są używane jako samodzielne jednostki, wbudowane w linie robocze, zastępując przenośniki pracownikami. Proces produkcyjny jest obsługiwany przez mniejszą liczbę pracowników. Korzyści finansowe są dla firmy oczywiste. Ponadto automatyzacja pozwala szybko reagować na zmieniające się wymagania rynku, stosować najlepsze materiały i metody, które zapewniają maksymalną jakość pakowania przy minimalnych kosztach.

Elastyczność linii do pakowania

Automatisierung des Verpackungsprozesses

Producenci towarów, logistycy decydują o wyborze maszyny do automatycznego procesu pakowania. Uwzględniają wydajność oraz moc i oczywiście skalowalność, czyli maszyny, systemy i technologie, które pozwolą na dostosowanie ich do realnych wymagań, jakości i najbardziej odpowiedniego wykorzystania posiadanego miejsca w magazynie. Linia do pakowania produktów to zarówno urządzenia mobilne i stacjonarne, czujniki i robotyka, które najefektywniej spełniają potrzeby danej branży. A dokładniej automatyzacja procesu pakowania powinna zawierać rozwiązania, które można szybko rozbudować lub pomniejszyć, dzięki czemu będzie dopasowana do łańcucha dostaw.

Zautomatyzowane systemy pakowania dostosowane do potrzeb konkretnej firmy otwierają nowe możliwości. Oznacza to oszczędność czasu produkcji, troskę o środowisko i redukcję kosztów.Takie rozwiązania technologiczne usprawniają proces pakowania i skracają przestoje. Dzięki dobrze wdrożonej automatyzacji pakowania przedsiębiorca nie musi już wstrzymywać produkcji, co oznacza, że może przyjmować większe zamówienia bez zatrudniania nowych pracowników.

Roboty w automatyzacji procesu pakowania

Zautomatyzowane procesy pakowania wspierane robotyką uwalnia pracowników od wykonywania powtarzalnych lub niebezpiecznych prac. Wprowadzenie systemów oznaczania, etykietowania, kodowania, kontroli eliminuje powstawanie ewentualnych błędów i spełnia przepisy odnośnie ochrony środowiska i etykietowania.

Automatyzacja wykorzystująca roboty jest odpowiednia do:

– Sprawdzanie towarów odnośnie takich aspektów jak: rozmiar opakowania, etykieta, dopuszczalność czasu i temperatury przechowywania.

– Możliwość pobierania z pojemników 3D, tutaj trudnością jest dorównanie możliwościom człowieka czy też ich przekroczenie w sytuacji pobierania losowo rozmieszczonych w pojemniku elementów.

– Automatyczne podnoszenie i układanie dają możliwość obsługi różnych towarów pod kątem wielkości i formatu, co wymagałoby innych długości taśmy czy ilości materiału ochronnego zwiększając tym samym elastyczność oraz wydajność.

Korzyści z automatyzacji procesu pakowania

Automatyzacja jest zwykle rozumiana jako zespół działań mających na celu wprowadzenie w przedsiębiorstwach nowoczesnych technologii i urządzeń, które znacznie ograniczają nakład pracy fizycznej i zwiększają wydajność linii. Przewaga automatyzacji nad pracą ręczną w nowoczesnych warunkach produkcyjnych jest oczywista.To przede wszystkim wzrost wielkości produkcji, redukcja kosztów, oszczędność materiałów, poprawa jakości opakowań, a co za tym idzie utrzymanie jakości produktu, wydłużenie jego trwałości.

Wcześniej niewielu producentów rozumiało, że wśród wszystkich przypadków, w których można ograniczyć lub zapobiec uszkodzeniom podczas przechowywania i transportu towarów, znaczna część to te, które są bezpośrednio związane z pakowaniem. Dlatego ważnym aspektem w realizacji projektów automatyzacji procesów pakowania, wraz z prawidłową budową logistyki magazynowej oraz wprowadzeniem nowoczesnych technologii informatycznych, jest wprowadzenie i prawidłowy, optymalny dobór urządzeń pakujących.

Można śmiało powiedzieć, że obecnie automatyzacja procesów pakowania jest coraz częściej stosowana w porównaniu z metodą ręczną ze względu na oczywiste zalety:

– Eliminowany lub redukowany jest wpływ czynnika ludzkiego, poprawia się wygląd opakowania, a ostatecznie zwiększa się konkurencyjność produktu. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że w ostatnim czasie na całym świecie wzrosły wymagania dotyczące jakości opakowań.

– Zużycie materiałów opakowaniowych zmniejsza się i staje się stabilne, co pozwala nie tylko oszczędzać materiały eksploatacyjne, ale także przeprowadzać planowane zakupy.

– Wydajność wzrasta wielokrotnie, a zatem wielkość produkcji.

Dlaczego lepiej zautomatyzować pakowanie produktów?

– Robot może pracować 24 godziny na dobę bez przerw przez 7 dni w tygodniu.

– Cobot wykonuje te same zadania równie skutecznie na początku, jak i po 10 000 powtórzeń.

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną na świecie, wielu producentów artykułów codziennego użytku stara się minimalizować prawdopodobieństwo kontaktu między klientami a pracownikami. Dlatego też z tego punktu widzenia wskazana jest robotyzacja pakowania towarów.