Szacowany czas czytania: 5 Minuten
Każdorazowy zastój produkcyjny, spowodowany usterką jednego z urządzeń to olbrzymi kłopot dla przedsiębiorstwa. Z tego właśnie powodu kwestia odpowiedniego dozoru oraz regularnego serwisu prewencyjnego parku maszynowego jest tak istotna i przekłada się ona bezpośrednio na zyski firmy produkcyjnej.
Co możemy zrobić aby zapobiegać awariom automatyki poprzez skuteczne ich przewidywanie (ang. Predictive Maintenance)? Są dwa rozwiązania, stworzenie działu utrzymania ruchu w strukturach przedsiębiorstwa lub skorzystanie z profesjonalnej firmy zewnętrznej.
Outsourcing utrzymania ruchu – profesjonalny nadzór nad Twoimi maszynami
W przypadku pierwszego rozwiązania, czyli utworzenia działu UR wewnątrz przedsiębiorstwa, niezbędne jest zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników. Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie cyklicznych przeglądów oraz konserwacji, które będą przez nich wykonywane. Do planowania niezbędny będzie zakup systemu informatycznego, który umożliwi kontrolowanie stanu maszyn. Nie można również zapomnieć o wyposażeniu działu utrzymania ruchu w narzędzia, a także komputery wyposażone w odpowiednie oprogramowanie. Podsumowując, wdrożenie działu UR jest dużym kosztem dla przedsiębiorstwa.
Drugie rozwiązanie zakłada skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zewnętrznej świadczącej usługę outsourcingu utrzymania ruchu, dzięki czemu nie będzie konieczne tworzenie wewnętrznego działu UR. Outsourcing utrzymania ruchu to bardzo szerokie pojęcie i tak naprawdę tylko od zleceniodawcy zależy jak szeroki będzie jego zakres. Do usług tego typu można zaliczyć:
- – przygotowanie kompleksowej strategii utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie
- – serwis części zamiennych
- – modyfikacje, modernizacje, naprawy linii produkcyjnych
- – rozwiązywanie problemów (ang. troubleshooting)
- – konserwacje (ang. preventive maintenance)
- – analiza dostępności części zamiennych
- – zdefiniowany czas reakcji serwisu
Jak widać możliwości usługi outsourcingu UR są bardzo duże. Co w takim wypadku wybrać? Wiele zależy od charakterystyki przedsiębiorstwa i jego niezależności, a także specjalistów dostępnych na rynku, bo to od nich będzie zależna liczba awarii oraz niezawodność całego procesu produkcyjnego, jeśli zostanie utworzony wewnętrzny dział UR. Z drugiej strony firmy świadczące usługi UR mają duże doświadczenie zdobyte w innych firmach produkcyjnych, również koszt takiej usługi jest nieporównywalnie niższy niż utrzymanie i rozwój 4-osobowej grupy UR.
Wewnętrzny dział UR czy outsourcing utrzymania ruchu?
Stworzenie wewnętrznego działu zajmującego się awariami oraz konserwacją maszyn charakteryzuje się większą samodzielnością techniczną, ale wiąże się to z wydatkami związanymi z utrzymaniem pracowników oraz kosztami szkoleń, zakupu niezbędnych narzędzi, a także systemów informatycznych czy oprogramowania. Zlecenie utrzymania ruchu firmie zewnętrznej może się okazać dużo korzystniejsze, nie tylko ze względów finansowych, ale także redukcji liczby awarii.
Celem nadrzędnym firm produkcyjnych jest maksymalizacja liczby wyprodukowanych towarów, w takim przypadku zatrudnienie firmy zewnętrznej UR, umożliwia koncentrację na najważniejszych kwestiach dotyczących zwiększenia wydajności produkcyjnej, poprawy jakości produktów czy znalezienia nowych kontrahentów.
Jeśli przedsiębiorstwo nie chce stracić niezależności technicznej, istnieje rozwiązanie hybrydowe. Polega ono na zatrudnieniu wykwalifikowanego specjalisty do zakładu, równocześnie zlecając część zadań firmie zewnętrznej. Niezależnie od rodzaju zlecenia należy skorzystać z profesjonalnej firmy z dobrymi referencjami oraz ocenami w sieci. Istotna jest także umiejętność przejęcia inicjatywy przez serwisantów w sytuacji kryzysowej, a także ich doświadczenie.
Etapy realizacji outsourcingu utrzymania ruchu
Przedsiębiorstwo, które jest zainteresowane usługami outsourcingu utrzymania ruchu, na początku powinno zdefiniować zakres usług jaki chce powierzyć firmie zewnętrznej oraz jakie kryteria musi spełniać firma, która będzie świadczyła te usługi. Mogą one mieć charakter jednorazowego przeglądu lub współpracy długoterminowej z gwarantowanym czasem reakcji na awarię. Dlatego ważne jest zdefiniowanie celu korzystania z takiej usługi przez przedsiębiorstwo. Firma, która podejmie się utrzymania ruchu powinna zapoznać się z problemami przedsiębiorstwa i zaproponować ich rozwiązanie. W późniejszym etapie można nakreślić strategię realizacji usługi outsourcingu i wdrażać filozofię preventive maintenance. Po podpisaniu umowy zleceniobiorca przyjmuje na siebie odpowiedzialność za powierzone mu zadania, a zleceniodawca nie powinien martwić się o to czy zostaną wykonane tak, jak należy.
Utrzymanie ruchu dopasowane do Twoich potrzeb
Korzystanie z usług outsourcingu utrzymania ruchu jest bardzo opłacalne, pozwala przedsiębiorstwom skupić się na ich wiodącej działalności, tym samym maksymalizując zyski i redukując straty spowodowane długotrwałymi przestojami. Wiele firm zdecydowało się już na taką usługę i dzięki temu ich parki maszynowe funkcjonują dużo lepiej, co bezpośrednio przekłada się na efektywność produkcyjną. Posiadasz firmę produkcyjną i potrzebujesz pomocy w zakresie utrzymania ruchu? Świadczymy usługi outsourcingu UR dla wielu firm, odezwij się do nas, a my zaproponujemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.