Już dziś ludzie i roboty pracują razem przy produkcji. Roboty pomagają i ułatwiają pracę personelu, automatyzują różne procesy i zwiększają produktywność. Współpraca człowieka z robotem to próba połączenia ludzkich możliwości z wydajnością i precyzją maszyny. Człowiek i roboty współpracujące koboty dzielą etapy produkcji w szybko zmieniającym się środowisku produkcyjnym, co przyczynia się do ogromnej ulgi dla pracowników.
Roboty współpracujące koboty to stała, nieprzerwana produkcja
Elastycznie dopasowująca się produkcja w dowolnej skali z najwyższą wydajnością jest głównym wymogiem dla produkcji przyszłości. Rozwiązanie tego wyzwania wymaga doskonałej interakcji człowiek-maszyna. We współczesnym przemyśle wiele procesów produkcyjnych jest zautomatyzowanych za pomocą maszyn. A człowiek dzięki wiedzy, inteligencji, wszechstronności, kreatywności i subtelnemu instynktowi zapewnia niezawodność i jakość procesów produkcyjnych.
Wraz z konwencjonalnymi robotami przemysłowymi roboty współpracujące koboty ułatwiają ludziom pracę dzięki bliższej i bardziej precyzyjnej interakcji. Mogą wykonywać ciężką i monotonną pracę w miejscach, w których pracownik nie daje sobie rady, np. praca na wysokości lub wykonywanie powtarzalnych czynności. Jednocześnie zajmują stosunkowo mało miejsca, ponieważ obudowa ochronna w razie potrzeby może być bardzo kompaktowa.
Dzięki wbudowanym czujnikom koboty mogą zautomatyzować zaawansowane technologicznie prace montażowe, od montażu samochodowych skrzyń biegów po instalowanie gumowych zatyczek i elastycznych części. W przypadku nagłego kontaktu w każdym przypadku dobierane jest odpowiednie rozwiązanie: kobot zatrzymuje się lub zmniejsza prędkość do poziomu wykluczającego uszkodzenia.Tam, gdzie zapewniona jest bezpieczna interakcja człowieka z robotem, wiele standardowych środków ostrożności jest zbędnych: człowiek i robot współpracujący mogą bezpiecznie pracować w tej samej przestrzeni roboczej.
Warianty współpracy człowiek – robot współpracujące kobot: współistnienie, kooperacja, współdziałanie
– Stopień interakcji człowiek-kobot zależy od zastosowania. Pomimo powszechnego stosowania pojęcia współpracy człowiek-robot, termin współpraca może oznaczać różne stopnie interakcji.
– Koegzystencja. Praca ludzi i kobotów w sąsiednich obszarach roboczych. Nie mają wspólnej przestrzeni roboczej, pracują niezależnie od siebie i wykonują różne zadania.
– Współpraca. W przypadku współpracy człowiek i kobot pracują w tej samej przestrzeni. Wykonują różne rozłożone w czasie zadania tego samego procesu. Nie ma bezpośredniej interakcji. Na przykład robot daje coś osobie lub jednocześnie wykonuje różne czynności z tym samym przedmiotem.
Nowa generacja robotów współpracujących
Roboty współpracujące (koboty) są proste w konfiguracji i gwarantują sprawne rozwiązania. Z ich pomocą udaje się poprawić jakość, elastyczność i szybkość produkcji, umożliwić wielu firmom podejmowanie szybkich reakcji na zmieniające się warunki rynkowe. Lekki, mobilny robot współpracujący jest w stanie wykonywać bardzo precyzyjne zadania w ścisłej współpracy z człowiekiem. Ma szeroki zakres zastosowań od montażu i spajania części w sektorze przemysłowym po zastosowania w medycynie i sektorze usług, ponieważ kobot ma nie tylko najwyższą dokładność i elastyczność, ale również może pracować bezawaryjnie w różnych warunkach.
Gdzie roboty współpracujące koboty znajdują zastosowanie? Otóż przy realizacji wielu zadań, od podnoszenia, układania, sortowania oraz paletyzacji aż po zautomatyzowane czynności przy montażu, przygotowaniu zamówień i pakowaniu. Ponadto takie roboty wykonują działania wspierające pracę człowieka na przykład poprzez nanoszenie uszczelnień, klejów, montaż czy też demontaż części, jak również samodzielnie wykonywać połączenia śrubowe.
Korzyści z interakcji człowiek-robot współpracujący kobot
Wysoki stopień automatyzacji – roboty współpracujące poszerzają możliwości człowieka i zapewniają automatyzację operacji ręcznych.
– Niezmiennie wysoka jakość – roboty współpracujące mogą wykonywać powtarzalne i wysoce skoncentrowane zadania z dużą precyzją, poprawiając w ten sposób jakość konstrukcji.
– Maksymalna elastyczność – operacje wykonywane przez koboty można łatwo dostosować. Ponadto roboty mogą być używane w każdym środowisku i zajmują niewiele miejsca.
– Mobilne roboty współpracujące mają możliwość sprawnej zmiany trasy i omijania pojawiających się przeszkód a także wykonywać działania o różnych priorytetach. Specjaliści dostosowują koboty za pomocą specjalnych akcesoriów, dzięki czemu pracują one z jeszcze większą wszechstronnością.
Roboty współpracujące koboty powstają z myślą o bezpiecznej pracy z człowiekiem a to dzięki zastosowanym technologiom. Należą do nich: wymuszone sprzężenie zwrotne, elastyczne siłowniki serwonapędy o niskiej bezwładności, technologia wykrywania kolizji, co zmniejsza ich moc do poziomu odpowiedniego do kontaktu. Jak wiadomo, wszelkie przestoje pociągają za sobą straty finansowe, dlatego tak potrzebny jest kobot, który od razu przystępuje do realizowania zadań i utrzymuje je w ruchu.