Wraz ze wzrostem wielkości produkcji w każdym obszarze automatyzacji zastosowanie znalazła robotyka. Proces ten rozszerzył się wraz z wprowadzeniem nowej technologii i dodatkowego oprogramowania. O ile wcześniej, na niemal wszystkich etapach produkcji organizowane były instruktaże, o tyle obecnie wiele operacji wykonują maszyny, roboty i systemy komputerowe. Automatyzację można wykorzystać zarówno do poszczególnych produktów produkcyjnych, jak i do ich całości. Natomiast automatyzacja linii pakujących wiąże się z zastosowaniem nowoczesnych maszyn i robotów przemysłowych co pozwala uzyskać więcej korzyści finansowych i redukcję kosztów. Firma Plcontroll oferuje projektowanie i budowę maszyn przemysłowych opierając się na wypracowanej z klientem koncepcji. Po opracowaniu projektu 3D, produkcji elementów maszyny pakującej następuje jej montaż i dodatkowo dostarczenie szafy sterowniczej ze sterownikami PLC, panelem operatorskim HMI i wizualizacją SCADA.
Czym jest robotyka?
Dziś robotyka to cała branża, która odpowiada za projektowanie, wytwarzanie i użytkowanie robotów, które mogą działać bez pomocy człowieka. Roboty działają według z góry ustalonego programu i odbierają informacje o świecie zewnętrznym za pośrednictwem czujników. Mogą albo mieć połączenie z operatorem (otrzymywać od niego polecenia), albo działać autonomicznie. Robotyka przemysłowa odnotowała największy rozwój spośród wszystkich dziedzin. Zintegrowana automatyzacja linii pakujących i produkcyjnych umożliwia niemal wszystkie etapy przetwarzania i produkcji produktów: projektowanie, sterowanie urządzeniami w procesie produkcyjnym, gromadzenie i dystrybucję informacji, paletyzację.
Automatyzacja produkcji staje się coraz bardziej powszechna na świecie. Z roku na rok powstają nowe roboty przemysłowe związane z automatyzacją linii pakujących i produkcyjnych. Mają one wpływ na wydajność i powtarzalność. Firma Plcontroll specjalizuje się w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji produkcji, projektowania i budowy systemów sterowania maszyn i linii produkcyjnych oraz serwisu automatyki maszyn.
Robotyka i związana z nią automatyzacja linii pakujących i produkcyjnych
Zautomatyzowane linie produkcyjne przeznaczone są do realizowania zadań produkcyjnych i pakowania wyprodukowanych towarów. Sama linia produkcyjna składa się z stacji roboczych a eksploatacja odbywa się głównie bez udziału operatora. Robotyzacja produkcji jako metoda automatyzacji staje się coraz bardziej popularna. Jest to główna część złożonej automatyzacji.
Również małe przedsiębiorstwa podejmują decyzje o wykorzystaniu robotów przemysłowych w oparciu o liczne zalety takiej technologii. Wśród głównych korzyści: szybki zwrot kosztów, długoterminowa wydajność produkcji, minimalizacja czynnika ludzkiego, zwiększona wydajność produkcji. Obecnie roboty są obsługiwane w operacjach produkcyjnych, które można kontrolować na trzy kategorie: załadunek/rozładunek, obsługa, montaż i kontrola.
Pierwsza kategoria obejmuje transport i załadunek/rozładunek materiałów na podajnik lub maszynę. Zadaniem robotów jest przenoszenie części z miejsca na miejsce. Inne operacje są bardziej złożone, takie jak układanie części na paletach. Do załadunku/rozładunku materiału robot wyposażony jest w specjalny chwytak.
Wiele rozwiązań z obszaru robotyki oferuje firma Omron co pozwala na poprawienie przepustowości, wyręczaniu pracowników i umożliwienie skoncentrowania się na innych zadaniach. Rozwiązania automatyzacji linii pakujących i produkcyjnych minimalizują przestoje i błędy ludzkie i optymalizują proces paletyzacji. Przykładem jest stacjonarne ramię robota montażowego (Scara), który zajmuje się załadunkiem butelek, pojemników, pudełek i kartonów.
Roboty mobilne umożliwiają przekazywanie towarów które są niezbędne w procesie produkcji, logistyce jednostek paletowych z towarami do magazynów wysokiego składowania. Paletyzacja wiąże się z układaniem towarów na paletach i przygotowania ich do dalszego magazynowania. Wykorzystanie takich robotów pozwala na zwiększenie wydajności linii, poprawę bezpieczeństwa pracy oraz jakości produkcji.
Robotyka linii pakujących
Pakowanie gotowych produktów w pojemniki należy do jednego z najlepszych zastosowań robotów przemysłowych. Robot pakujący ze sterownikiem automatycznej linii produkcyjnej i systemu czujników ma na celu wyprowadzania produktów, a następnie przechwytuje wymaganą ich część i układa je w pojemnikach. Stworzono wiele modeli robotów i chwytaków do różnych rodzajów produktów.
Zalety robotów w standardzie z maszynami pakującymi:
– Robot pakujący może obsługiwać jednocześnie kilka linii produkcyjnych a jego prędkość dostosuje się do wydajności linii.
– Robot może również wykorzystywać kilka rodzajów produktów, według wzoru z naprzemiennymi warstwami, kształtować, zmieniać orientację.
– Przezbrojenie robota do innego rodzaju produktu będzie wymagało tylko zmiany chwytaka i zmiany programu.
Zrobotyzowane rozwiązania do automatyzacji procesu pakowania dają możliwość zaoszczędzenia zasobów ludzkich przy powtarzalnych zadaniach oraz spełnieniu wymagań wydajnościowych. Maszyny te zastępują pracę fizyczną i zapewniają linię produkcyjną do wykonywania rutynowych prac, rozwiązując problemy ograniczonej przestrzeni w obszarach produkcyjnych. Jeżeli w zakładzie produkcyjnym trzeba usprawnić proces pakowania, warto skontaktować się z Plcontroll. Po analizie potrzeb klienta specjaliści zaproponują automatyzację linii pakujących dostosowaną do konkretnych wymagań produkcyjnych. Ważne! Takie linie zyskują na zwinności i przyczyniają się do optymalizacji procesu załadunku i rozładunku.