Robotyzacja zmienia rynek pracy

Robotyzacja zmienia rynek pracy. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nowe technologie ułatwiają nam życie. Ale w ostatnich latach coraz częściej pojawia się pytanie – czy roboty pozostaną w statusie asystentów, czy też staną się naszymi konkurentami na rynku pracy? Cech osobowości człowieka nie da się zastąpić, dlatego roboty będą wspierać jego pracę, ale jej nie odbiorą. Firma Plcontroll wspiera przedsiębiorców w usprawnieniu procesów produkcji i ułatwieniu pracy zatrudnionym. Projektuje nowoczesne linie technologiczne oraz maszyny, realizuje cele zrobotyzowane bazujące na sterownikach PLC a także roboty przemysłowe. Dzięki temu współpraca człowiek i maszyna jest możliwa i sprawdza się w wielu przedsiębiorstwach.

Dlaczego robotyzacja jest konieczna?

Zaleta zastąpienia zasobów ludzkich robotami jest oczywista: inteligentne zautomatyzowane systemy wykonują wiele rodzajów pracy wydajniej, dokładniej i lepiej niż ludzie. I nie potrzebują pensji i premii. Robotyzacja nie jest problemem odległej przyszłości, ale istniejącą rzeczywistością. Automatyzacja wpłynie na niemal wszystkie obszary biznesu od produkcji i finansów po medycynę i edukację. Mało kto jest w stanie przewidzieć, jaką skalę osiągnie automatyzacja procesów w przyszłości, jedno jest pewne: wszystkie obecnie istniejące specjalizacje ulegną w ten czy inny sposób zmianom. Umiejętności społeczne, takie jak zdolność przekonywania, inteligencja emocjonalna i umiejętność nauczania, pozostaną poszukiwane. 

Czy robotyzacja zagrozi pracownikom? Nie, takiego zagrożenia nie ma, ponieważ można połączyć pracę człowieka z robotem i uzyskać doskonałe wyniki. Wdrażana przez naszą firmę robotyzacja, automatyzuje wiele procesów, ponadto jej specjaliści zajmują się serwisowaniem i naprawami. Dzięki czemu awarie maszyn i przestoje zostają maksymalnie skrócone. Współpracując z tą firmą przedsiębiorca dokonuje automatyzacji rutynowej pracy, prowadząc do interakcji człowieka i robota. Jeżeli zmienia się specyfika pracy przedsiębiorca poszukuje innych metod zarządzania pracownikami.

Jak robotyzacja zmienia rynek pracy?

robotyzacja zmienia rynek pracy

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do różnych procesów pracy zmienia rynek pracy. Wiele zawodów stopniowo zanika, niektóre dostosowują się do obecnych warunków, pojawiają się też nowe specjalności. Teraz w branży motoryzacyjnej ludzie zostali już zastąpieni przez roboty, sterowane przez złożone oprogramowanie. Automatyczny system kontroluje dostarczanie części na przenośnik, proces składania modeli i inne operacje. Ale to człowiek monitoruje pracę maszyn, naprawiając ewentualne błędy.

Ekonomiści i politycy spierają się o społeczne skutki masowej robotyzacji. Czy robotyzacja pomoże zwiększyć wydajność pracy z pozytywnym skutkiem dla wszystkich uczestników rynku, a jeśli nie, to kto będzie wśród zwycięzców, a kto wśród przegranych? Sztuczna inteligencja ma wszelkie szanse na zmianę nie tylko wydajności pracy i potencjału wzrostu gospodarek, ale także samej struktury tego wzrostu. Jeśli teraz robotyzacja zapewnia tylko lepszą wydajność pracy, to inne pozytywne efekty będą się pojawiać.

Eksperci zapewniają, że robotyzacja da możliwość nie tylko szybszego wytwarzania produktów i usług, ale także lepszych i bardziej dostosowanych do potrzeb konkretnej osoby. Eksperci zauważają, że roboty sprawnie wykonają proste manipulacje techniczne, a za ich stan i wydajność odpowiedzialni będą ludzie. Wykorzystanie maszyn do zwiększania produktywności nie jest niczym nowym. Ponieważ ludzie używali ich przez większość naszego istnienia.

Czy popyt na pracę ulegnie zmniejszeniu?

Nie wszyscy z zadowoleniem przyjmują zjawiska wzrostu robotyzacji. Wielu obawia się, że malejący popyt na pracę ludzką doprowadzi do utrzymującego się wysokiego bezrobocia. Ale tak się nie stało, gdy pracę ręczną zastąpiły roboty. Rosnąca produktywność i dochody stymulowały popyt, a tym samym aktywność gospodarczą. Z biegiem czasu ludzie przyzwyczaili się do nowych rynków pracy pod względem umiejętności, poprawiły się warunki pracy i zmniejszyła się potrzeba długiej i wyczerpującej pracy. Coraz większa liczba pracowników zaczyna inwestować w nabywanie umiejętności, na które istnieje zapotrzebowanie w niestandardowych i wysoko płatnych zawodach.

Jak usprawnić pracę człowieka dzięki robotyzacji?

Rynek pracy dzięki robotyzacji zmienia się dobre, ponieważ ciężka praca ludzi jest wspierana przez sztuczną inteligencję. Przykładem harmonijnej współpracy człowieka i robota jest chociażby paletyzacja towarów. Gdy na linii produkcyjnej pojawiają się kartony z zapakowanymi produktami, trzeba je przenieść i położyć na palecie. Jest to praca żmudna i ciężka fizycznie, dlatego wiele firm ma problemy z zatrudnieniem odpowiedniej ilości pracowników na takie stanowiska pracy. Najlepszym rozwiązaniem i zwiększeniem wydajności na linii produkcyjnej są roboty do paletyzacji. Ludzie tylko nadzorują ich pracę nie angażując swojej siły fizycznej.

Robotyzacja z wykorzystaniem stacji paletyzującej rozwiązuje problem z powtarzalnością czynności i spadkiem wydajności pracowników. Algorytm zainstalowany w robocie dobiera odpowiedni sposób układania kartonów. A co z osobami, które wykonywały dotąd pracę fizyczną? Rynek pracy przygotował dla nich inne zadania, mogą wykonywać czynności, których nie można zrobotyzować. Na takich stanowiskach praca ludzka jest niezbędna. Organizowane są kursy, szkolenia do przekwalifikowania się do innego zawodu i osiągania wyższych dochodów.

Czy robotyzacja grozi zmniejszeniem ofert pracy?

Trzeba sobie uświadomić, że robotyzacja nie może całkowicie zastąpić pracy człowieka.Tam, gdzie potrzebne są umiejętności miękkie roboty nie mają zastosowania. Automatyzacja ma na celu pomaganie pracownikom w wykonywaniu trudnych obowiązków zawodowych, pracownik musi jednak monitorować przebieg całego procesu. Dzięki zwiększeniu wydajności produkcji, przedsiębiorstwo osiąga większe dochody a pracownik może uzyskać wyższe wynagrodzenie. Warto podkreślić, że robotyzacja nie zaburzy rynku pracy, wpłynie na tworzenie się nowych zawodów. Kształcenie może rozwijać się w nowych kierunkach, zadaniem ludzi będzie rozwiązywanie problemów w swoim zawodzie a roboty będą wykonywały proste czynności.