Trendy i nowości w automatyce przemysłowej

Ścisła integracja technologii operacyjnej i technologii informacyjnej nadal przyspiesza. W kilku branżach systemy biznesowe mogą teraz przetwarzać transakcje w czasie rzeczywistym, aby szybciej reagować we wszystkich funkcjach, w tym w systemach zarządzania produkcją (MES). Jest to napędzane przez odchudzoną produkcję, która usprawnia cały proces, w tym łańcuch dostaw, produkcję, wysyłkę i obsługę klienta. Systemy ERP pomogły umożliwić przetwarzanie transakcji w czasie rzeczywistym i zmniejszyć możliwości, prowadząc do zastąpienia tradycyjnego HMI i innego oprogramowania pośredniczącego. Ponadto działania te spełniają wymagania dotyczące zsynchronizowanych operacji produkcyjnych w czasie rzeczywistym.

Trendy i nowości w automatyce przemysłowej – systemy MES

Innowacyjni dostawcy automatyki przemysłowej już produkują kontrolery automatyki zaprojektowane do korzystania z sieci biznesowej i bezpośredniej komunikacji z systemami biznesowymi przedsiębiorstwa. W ostatnich latach pojawiła się również inna nowa dziedzina działalności dla specjalistów w zakresie zarządzania – systemy MES (systemy realizacji produkcji). Systemy MES realizują wiele głównych funkcji, począwszy od zwykłego wysyłania i obliczania wskaźników technicznych i ekonomicznych, a skończywszy na zadaniach planowania zasobów i produkcji w ogóle. Na rynku istnieje duże zainteresowanie tworzeniem systemów tego poziomu.

Systemy MES można z pewnością zaliczyć do nowości w automatyce przemysłowej, ponieważ do ich stworzenia konieczne jest wdrożenie prac z pogranicza programowania, informatyki, automatyki itd. Jakie jest najważniejsze zadanie tego systemu? Na pewno monitorowanie i gromadzenie danych w czasie różnych procesów produkcyjnych, efektem jest zintensyfikowanie efektywności i jakości produkcji. Jak jest to osiągane? Poprzez gromadzenie i dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji o wykonywanej produkcji, a to pozwala na szybką reakcję na każde nieodpowiednie zjawiska. System realizacji produkcji jest dużym wsparciem podczas podejmowania kluczowych decyzji związanych z planowaniem produkcji i przesyłaniem ich do realizacji. Prawidłowe wykorzystywanie otrzymywanych danych przyczynia się do polepszenia efektywności przedsiębiorstwa a także produktywności procesów wytwórczych.

Inwazja robotów to obecne trendy w automatyce przemysłowej

trendy i nowosci w automatyce przemyslowej

Tempo wdrażania robotów stale rośnie, ponieważ dalsze innowacje, roboty współpracujące, niższe ceny, uproszczone programowanie i akceptacja użytkowników wciąż zyskują na popularności. W szczególności widoczny jest wzrost liczby robotów współpracujących, ponieważ roboty te działają z ludźmi, zintegrowanymi systemami wizyjnymi i innowacyjnymi chwytakami. Ceny tych robotów pozycjonują je do szerokiego zakresu zastosowań.Ten konkretny typ robota działa według podobnego schematu, który zapoczątkował rewolucję komputerów osobistych – dostarcza produkt o mniejszej mocy niż większe produkty, ale o wartości dodanej dla szerszego grona użytkowników.

W naszym kraju robotyzacją najbardziej zainteresowany jest przemysł motoryzacyjny, metalurgiczny, chemiczny, spożywczy i maszynowy. Nowoczesne technologie produkcji zmieniają przemysł na korzyść, pozwalają na przedsiębiorcom zwiększyć produkcję, poprawić jej jakość a także wygrać z konkurencją. Roboty zastępują człowieka w przypadku wykonywania prac niebezpiecznych. Ponadto dają gwarancję zwiększenia wydajności nie ograniczając przy tym precyzji wykonania. Dobrym przykładem jest robotyzacja stanowiska spawalniczego w którym działa kilka robotów precyzyjnie spajającym elementy.

IO-link jest innowacyjną technologią, która daje nowe rozwiązania w komunikacji pomiędzy zarządzaniem maszyną a poziomem obiektu.To znaczy czujniki i elementy wykonawcze są uczestnikami w wielostronnej sieci automatyki. Jako nadajniki same zgłaszają błędy i stany do systemu sterowania. Natomiast jako odbiorniki przyjmują sygnały i przekształcają je. Rezultat: optymalizacja kosztów i procesów w całym łańcuchu wartości we wszystkich branżach.

IO-Link – zalety standardowych funkcji

– Łatwa wymiana urządzenia.

– Precyzyjne umiejscowienie czujnika w maszynie i sprzęcie.

– Zapobieganie błędnym ustawieniom dzięki automatycznemu ustawieniu parametrów.

– Obniżenie kosztów kosztownej konserwacji.

– Minimalizacja przestojów.

– Gwarantowana dostępność sprzętu.

Inteligenta produkcja jest zawsze trendy

Wszechobecność sieci przemysłowych dla urządzeń takich jak: czujniki i przetworniki cyfrowe, siłowniki, urządzenia napędowe sterowane częstotliwością i inny sprzęt. W przypadku tych urządzeń głównym trendem jest stały wzrost wbudowanej inteligencji. Pierwsze urządzenia cyfrowe zapewniały zwykłą konwersję sygnału analogowego na cyfrowy w celu transmisji do sieci. Obecnie funkcje takich urządzeń stają się coraz bardziej skomplikowane, począwszy od rozwiązywania problemów złożonego przetwarzania kilku sygnałów jednocześnie (czujniki wieloparametrowe), wbudowanej kalibracji, autodiagnostyki, a skończywszy na rozwiązaniu coraz bardziej pilnych zadań serwisowych na podstawie stanu faktycznego np.

Można przypuszczać, że najszersze funkcje znanych regulatorów zostaną wdrożone w cyfrowej części siłownika, a sygnał wejściowy z czujnika również będzie miał postać cyfrową. Instalacja regulatora będzie pochodzić z podsystemu najwyższego poziomu. Pojawienie się systemów sterowania zapewnia znaczny wzrost niezawodności i przeżywalności systemu sterowania procesem, obniża koszt części sterowniczej systemu sterowania procesem poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na moduły wejścia/wyjścia. Nowoczesne środki automatyki przemysłowej umożliwiają tworzenie zarówno klasycznych systemów sterowania procesami, jak i systemów sterowania dla obiektów rozproszonych przy użyciu tego samego oprogramowania i sprzętu (PLC, SCADA).