Ulga na robotyzację

Szacowany czas czytania: 3 Minuten

Robotyzowanie przedsiębiorstw produkcyjnych jest istotnym krokiem w przód w ich rozwoju. Robotyzacja produkcji zapewnia firmom szereg licznych korzyści, takich jak m.in. zwiększenie produktywności, zmniejszenie kosztów stałych i z całą pewnością podnosi ona konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Dla polskich przedsiębiorców pojawia się nowa ulga podatkowa na robotyzację, która pozwala na odliczenie od dochodu 50% kosztów, jakie zostały poniesione przy wdrożeniu robotów przemysłowych. Dzięki temu robotyzacja stanie się bardziej dostępna dla polskich firm.

Dla kogo jest ulga na robotyzację?

Z ulgi na robotyzację będzie mogło skorzystać każde przedsiębiorstwo, które kupi oraz wdroży robota przemysłowego do 2025 roku. Nie ma tu wskazanych ograniczeń ani dochodowych, ani branżowych. Dzięki uldze roboty przemysłowe staną się łatwiej dostępne i relatywnie tańsze.

Ulga na robotyzację produkcji

Jakie wydatki kwalifikują się do skorzystania z ulgi na robotyzacje przemysłu?

Firmy, które zainwestują w robotyzację, będą mogły odliczyć 50% kosztów, do których zaliczane są:

  • – zakup nowych robotów przemysłowych, maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych. Chodzi szczególnie o czujniki, sterowniki, przekaźniki, zamki bezpieczeństwa, bariery fizyczne oraz optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne, skanery obszarowe), urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych
  • – leasing robotów oraz cobotów
  • – zakup oprogramowania
  • – zakup osprzętu – czujniki, sterowniki, przekaźniki
  • – zakupu aparatury BHP – zamki bezpieczeństwa, bariery fizyczne oraz optoelektroniczne urządzenia ochronne (kurtyny świetlne, skanery obszarowe)
  • – zakup szkolenia operatorów dotyczący obsługi stanowisk zrobotyzowanych

Wsparcie zatrudnienia w Przemyśle 4.0

Ulga na robotyzację produkcji jest propozycją rozwiązania problemu z niewystarczającą liczbą pracowników. Szacuje się, że do 2030 r. firmy w Polsce odnotują braki kadrowe na poziomie ok. 2 mln osób. Stanowiska zrobotyzowane umożliwią uzupełnienie powyższych braków przy pracach powtarzalnych, ciężkich oraz wykonywanych w trudnych warunkach. Polskie firmy, dzięki wzrostowi efektywności parku maszynowego, zwiększą zakres swojej produkcji, a tym samym stworzą więcej miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników.

Ulga na robotyzację, a transformacja cyfrowa polskiego przemysłu

Automatyzacja produkcji będzie miała bezpośredni wpływ na transformację cyfrową firm, która okazała się kluczowa podczas pandemii ze względu na konieczność zachowania dystansu społecznego. Transformacja cyfrowa polskiego przemysłu wymaga diametralnej zmiany podejścia przedsiębiorców do innowacji. Wsparcie podatkowe zakupu robota przemysłowego powinno być impulsem, który umożliwi inwestowanie przez firmy w bardziej efektywne projekty rozwojowe.

Ulga na robotyzacje wsparcie zatrudnienia w Przemysle 4.0

Zrobotyzujemy procesy produkcyjne w Twojej firmie

Dzięki wiedzy oraz doświadczeniu, jakie posiadamy, projektujemy oraz wdrażamy rozwiązania zrobotyzowane dla polskich firm. Jeżeli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami, wesprzemy Twoja firmę na każdym etapie robotyzacji. Implementujemy roboty przemysłowe zarówno w całkiem nowych liniach technologicznych, jak również w formie modernizacji istniejących już linii produkcyjnych.