Automatyka przemysłowa – co to jest?

Automatyzacja to dziś fundament rozwoju firmy, a przede wszystkim dotrzymanie kroku coraz bardziej rozwiniętemu rynkowi. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę złożoność i nieustanną innowacyjność, temat automatyki przemysłowej nieustannie ewoluuje i zmienia się. Generalnie jednak automatyzację można zdefiniować jako zestaw technologii niezbędnych do zarządzania i kontroli procesów produkcyjnych. Jest to więc dyscyplina, ale także funkcja biznesowa. Automatyzacja wszystkich etapów produkcji jest niezbędnym i podstawowym warunkiem rozwoju nowoczesnego przemysłu

Automatyka przemysłowa – co to jest?

Automatyka przemysłowa to zastosowanie inteligentnych urządzeń, które minimalizują udział człowieka w procesie. Polega na wykorzystaniu różnych systemów sterowania (sterowniki PLC), które sprawiają, że urządzenia technologiczne wykonują zadania wymagające szybkości, dokładności i wytrzymałości, które są niedostępne dla człowieka przy niewielkiej lub żadnej interwencji człowieka. Dziś roboty przemysłowe mają większą moc obliczeniową, zaawansowane systemy wizyjne maszyn i rosnącą liczbę stopni swobody.

Biorąc pod uwagę szybki rozwój i rozprzestrzenianie się mikrokomputerów i technologii oprogramowania, automatyka przemysłowa jest prawie całkowicie zależna od możliwości komputerów i oprogramowania w zakresie automatyzacji, optymalizacji i integracji różnych komponentów systemów produkcyjnych.

W przypadku automatyki przemysłowej wykorzystują różne technologie, m.in.  mechaniczną, komputerową i elektroniczną, aby ograniczyć ingerencję człowieka w zarządzanie procesami produkcyjnymi, a także na poziomie informacyjnym czy energetycznym. Dzięki temu automatyzacja ogranicza czynności pracownika, aczkolwiek zwiększa wydajność i niezawodność, skracając czas produkcji.

Do jakich branż jest skierowana automatyka przemysłowa?

automatyka przemyslowa co to jest

Wbrew pozorom automatyka przemysłowa to nie tylko dziedzina. Przemysł 4.0 (czwarta rewolucja przemysłowa), ale także różne aspekty, takie jak efektywność energetyczna i inteligentne budownictwo, a także bezpieczeństwo i e-mobilność. W dziedzinie – Przemysłu 4.0, gdzie widoczne są główne aplikacje, od razu widać, czym jest niezwykle zaawansowana automatyzacja. Zwłaszcza w sektorze produkcyjnym. Wprowadzenie systemów automatyki przemysłowej umożliwia: obniżenie kosztów materiałów i zasobów energetycznych. Aby obniżyć koszty, konieczne jest uzyskanie jak najpełniejszych informacji o wydatkowanych zasobach, analiza tych danych i podjęcie odpowiednich działań.

Aby zaoszczędzić pieniądze, najpierw trzeba coś kupić. To właśnie wysoki poziom automatyzacji pozwala przedsiębiorstwom na jak najszybszy zwrot inwestycji w nowe technologie. Stosowanie systemów sterowania w automatyce przemysłowej staje się codziennością. Maszyny zautomatyzowane są używane w wielu przedsiębiorstwach na całym świecie.>

Zalety automatyki przemysłowej

Automatyzacja ma wyraźne zalety, więc włączenie robotów lub zautomatyzowanych maszyn do procesu montażu może zapewnić:

– Wzrost produktywności. Zautomatyzowane maszyny nie męczą się, nie robią przerw i często przewyższają ludzi. Główną zaletą jest skrócenie czasu poświęcanego na wytworzenie jednej jednostki produktu, a tym samym zwiększenie wydajności.

– Zmniejszenie liczby pracowników. W branży, w której liczy się precyzja i jakość, a proces wytwarzania jednego produktu wykonuje kilka osób, zautomatyzowana maszyna znacznie rzadziej popełni błąd bez poświęcania jakości produktu i szybkości produkcji.

– Minimalizacja sytuacji niebezpiecznych dla życia ludzkiego. Maszyny wykorzystujące nowoczesną technologię napędową mogą wykonywać zadania w niebezpiecznych środowiskach, w których ludzie nie mogą pracować. Dzięki automatyce przemysłowej w niebezpiecznym miejscu będzie można zauważyć zmniejszenie wypadków przy pracy, a także zmniejszenie liczby pracowników.

Oszczędność kosztów i większe zyski dzięki automatyce przemysłowej

Dzięki zautomatyzowanym maszynom potencjalne oszczędności można uzyskać dzięki obniżeniu kosztów: badań lekarskich personelu, zwolnień chorobowych i wynagrodzenia urlopowego dla pracowników. Jednocześnie zyskuje się większą produkcję i produkty wysokiej jakości. Decyzja o automatyzacji przemysłowej jest bardzo ważna dla firmy, ponieważ trzeba nadążać za rozwijającymi się technologiami, aby zwiększyć produktywność i obniżyć koszty operacyjne. Kiedy uznasz, że nadszedł czas na automatyzację produkcji, skontaktuj się nami, aby poprawnie opracować automatyzację. Działalność naszej firmy opiera się na zasadzie: oferujemy optymalne rozwiązania. Od najprostszych, składających się z kilku przekaźników, timerów i czujników, po złożone rozwiązania z dziesiątkami skomplikowanych urządzeń, gdzie prędkość mierzona jest w mikrosekundach, a wysiłek mierzony w tonach.

Projektowania systemów sterowania w automatyce przemysłowej

Zajmujemy się programowaniem systemów SCADA, dzięki którym jest możliwość kontrolowania maszyn oraz procesów produkcyjnych.Ta wizualna procedura pokazywania danych, usprawnia pracę osobom, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia z obsługą takich maszyn. Zapewniamy opracowanie obszernej aplikacji w formie graficznej z panelami kontrolnymi do zarządzania systemami wykonawczymi.

Celem naszej firmy jest uogólnianie doświadczeń zdobytych w różnych branżach, opracowywanie na ich podstawie standardowych rozwiązań, które w różnych kombinacjach mogą stać się zarówno podstawą dla zasadniczo nowych systemów, jak i podstawą do poprawy właściwości istniejących systemów.

Zalety takiego podejścia doceniło już wielu przedsiębiorców: dla jednych nasze rozwiązania otworzyły nowe obszary rynku, dla innych pomogły zwiększyć konkurencyjność ich produktów. Oferujemy kompleksowe programy serwisowe dla sprzętu, dzięki którym będzie można go eksploatować dłużej i po najniższych kosztach. Istnieje możliwość zamówienia usługi kompleksowej lub rodzajów prac wymaganych w danym momencie.