Rozwijająca się gospodarka pociąga za sobą rosnące zapotrzebowanie na gotowe produkty oraz różne nowoczesne systemy automatyki przemysłowej. Wielu przedsiębiorców postrzega taką inwestycję jako skuteczny sposób na wyeliminowanie lub ograniczenie konkurencji na rynku. Z dobrego klimatu rynkowego korzysta wiele firm, które uzupełniają swoją ofertę o produkty związane z automatyką, przemysłem czy utrzymaniem ruchu. Działalność ta jest szczególnie widoczna wśród firm elektronicznych, dla których ekspansja zainteresowania automatyką jest nie tylko naturalna, ale i łatwa. Automatyka przemysłowa jest wykorzystywana na przykład w następujących sektorach przemysłu: motoryzacyjny, farmaceutyczny, spożywczy, logistyczny, metalurgiczny.
Zastosowanie automatyki przemysłowej i jej rola w przemyśle
Automatyka przemysłowa doskonale uzupełnia nowe elementy, takie jak programy PLC, systemy bezpieczeństwa, systemy zabezpieczające SCADA, technika napędowa, CNC, oprzyrządowanie, systemy MES w połączeniu z nimi oprogramowanie. Liderzy rynku pozostają niezmienieni od wielu lat, ich rozwiązania są skuteczne i liczne w przedsiębiorstwach. W umownym znaczeniu automatyka przemysłowa to zaawansowane systemy odpowiedzialne za sterowanie, nadzór i monitorowanie procesów produkcyjnych zachodzących na liniach.
Automatyka przemysłowa do jakich sektorów przemysłu
Branża motoryzacyjna, inżynieryjna i energetyczna korzysta z automatyki przemysłowej, często dotyczy systemów wiążących się z bezpieczeństwem. Producenci samochodów, komponentów takich jak: nadwozia, układy wydechowe, silniki, potrzebowali rozwiązania do kontrolowania drgań na napędzie liniowym na linii formowania na gorąco. Każda awaria tego napędu powodowała przestoje w produkcji a co za tym idzie wzrost kosztów. Specjaliści od automatyki przemysłowej stworzyli wielofunkcyjny czujnik BCM, którego zadaniem jest diagnozowanie różnych zmiennych, czyli: wibracji, wilgotności, temperatury kontaktu a także ciśnienie otoczenia. Czujnik informuje o liczbie godzin pracy oraz cyklach rozruchu.Takie rozwiązanie dla sektora motoryzacyjnego dało możliwość przewidywania z wyprzedzeniem ewentualnych awarii linii i uniknięcie nieplanowanych przestojów.
Paletyzacja dzięki automatyce przemysłowej
Paletyzacja i depaletyzacja to nowoczesna automatyka przemysłowa niezbędna w wielu sektorach przemysłu począwszy od chłodni w przemyśle spożywczym, wysokich temperatur w metalurgii, produkcji materiałów budowlanych, gdzie występuje duże zapylenie oraz w farmacji, gdzie wymagana jest idealna sterylność. Paletyzacja wykonywana przez roboty przynosi oszczędności i poprawia efektywność przedsiębiorstw. Stacja paletyzująca jest wydajnym robotem przemysłowym który precyzyjnie wykonuje najbardziej męczące czynności i dobiera odpowiedni wariant układania kartonów. Robotyzacja polegająca na paletyzacji jest odpowiednia w każdej branży, gdzie wymagane jest układanie gotowych wyrobów na paletach.
Automatyka przemysłowa w logistyce
Mówiąc o liniach produkcyjnych należy wspomnieć o automatyce przemysłowej w logistyce, czyli inteligentnym zarządzaniu zapasami który opiera się na bezprzewodowych czujnikach, kontrolujących miejsca, gdzie znajdują się konkretne produkty. W sytuacji, gdy ich stan znacznie się obniża czujnik automatyczne przekazuje powiadomienie do poddostawcy. Gdzie taki system automatyki przemysłowej ma zastosowanie? Na przykład w przedsiębiorstwie produkującym części samochodowe i lakierni.
W przedsiębiorstwie niezbędne okazuje się śledzenie stanów magazynowych (opakowań) w lakierni, jeżeli okaże się, że jest ich za mało producent wysyła dostawę. Wykorzystanie systemu czujników bezprzewodowych w lakierni, które przesyłają informację do aplikacji zainstalowanej u klienta jest doskonałym modelem współpracy odrębnych podmiotów.Taki system doskonale funkcjonuje także w firmach produkujących leki. Automatyzacja sprawdza się przy przeprowadzaniu inwentaryzacji i wizualizacji stanu zapasów.
Ciągły monitoring silosów dzięki czujnikom daje możliwość zdalnej kontroli, ustawiają one powiadomienia dla określonych ilości surowca. Wizualne określanie ilości surowca było niebezpieczne, niepraktyczne i zagrażało przestojami. Wprowadzono rozwiązanie w postaci zestawu czujników których zadaniem jest wysyłanie powiadomienia, gdy poziom surowca jest zbyt niski a także wskazywanie tempa zużycia zapasów. Takie dane docierają wszędzie tam, gdzie jest połączeniem z Internetem. Firma uzyskała również eliminację ryzyka wypadków, ponieważ silosy zostały wyposażone w czujnik poziomu.
Korzyści z automatyki przemysłowej
Generacje urządzeń zmieniają się regularnie, poprawia się funkcjonalność rozwiązań programowych i sprzętowych wpływających na wydajność i konkurencyjność przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę, że każda produkcja przemysłowa jest dziś zbiorem złożonych i powiązanych ze sobą procesów technologicznych, konieczne jest ścisłe kontrolowanie płynnej i nieprzerwanej pracy sprzętu. Jednym z najszybszych i najlepszych sposobów na poprawę efektywności i bezpieczeństwa produkcji przemysłowej jest wprowadzenie systemu automatyki przemysłowej lub zautomatyzowanego systemu sterowania procesami do sterowania urządzeniami procesowymi.
>Ostateczna rentowność przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu zależy od jakości systemu sterowania procesami, co oznacza, że urządzenia automatyki produkcji muszą być niezawodne i wydajne, przystosowane do długotrwałej pracy bez awarii i wypadków. Zmniejszając liczbę personelu w przedsiębiorstwie przy jednoczesnej poprawie jakości i skróceniu czasu produkcji, automatyka przemysłowa zapewnia firmom poważną przewagę konkurencyjną.