Cyfryzacja i automatyzacja – wyzwanie dla przedsiębiorców

Cyfryzacja i automatyzacja – wyzwanie dla przedsiębiorców. Tworzenie i osiąganie sukcesu oraz dobrobytu własnego biznesu zawsze nie było łatwe. Zwłaszcza teraz, gdy wszędzie szerzą się trendy – maksymalna cyfryzacja i automatyzacja. Osiągnięcia współczesnej nauki i technologii mają ułatwiać pracę manualną i umysłową człowieka, ale tylko rygorystyczna kalkulacja kosztów i umiejętne wdrażanie narzędzi dla przedsiębiorstw wzniesie je na nowy poziom konkurencyjność i rentowność. Przedsiębiorcy stając przed wyzwaniem wprowadzenia cyfryzacji i automatyzacji w swojej firmie mogą skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów naszej firmy Plcontroll. Zajmujemy się automatyzacją procesów produkcyjnych, projektowaniem systemów sterowania, budową maszyn przemysłowych, oferujemy również doradztwo techniczne.

Cyfryzacja i automatyzacja – wyzwanie dla przedsiębiorców

Jakie jest znaczenie wdrażania cyfryzacji dla przedsiębiorców? Obecnie coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z potrzeby zmiany swojego biznesu. Nie ma sensu walczyć z koncepcją powszechnej cyfryzacji, trzeba to zaakceptować. Firmy muszą zrozumieć, w jaki sposób można je wbudować.

To jeden z najważniejszych obszarów, który pomoże dokonać nowego przełomu technologicznego w gospodarce. Dzięki znacznemu obniżeniu kosztów i optymalizacji procesów produkcyjnych w celu ratowania środowiska, oszczędzania zasobów ludzkich, finansowych i czasowych, a także ogólnej poprawy standardu życia. Firmy, które nie rozpoczną cyfrowej transformacji swojego biznesu już dziś, będą nieefektywne i po prostu znikną pod presją nowych realiów rynkowych i bardziej cyfrowych konkurentów jutra.

Koncepcja cyfryzacji przedsiębiorstw

cyfryzacja i automatyzacja wyzwanie dla przedsiebiorcow

Cyfryzacja przedsiębiorstw to ważny krok w rozwoju, w którym wcześniej zdigitalizowane dane są wykorzystywane do usprawnienia i przyspieszenia działań produkcyjnych. Cyfryzacja małych firm jest szczególnie potrzebna, ponieważ to one są najbardziej narażone na straty finansowe, które w konsekwencji mogą doprowadzić do całkowitej likwidacji. Warunkiem znalezienia optymalnych i skutecznych środków wysokiej technologii i automatyzacji są cechy przetrwania i struktura małego biznesu: zależność od każdego klienta, oszczędność zasobów, ograniczenia w liczbie procesów biznesowych. Cyfryzacja procesów biznesowych powinna przede wszystkim pomóc zarządzać i kontrolować, a tym samym usprawniać obsługę.

Przykład: wprowadzenie systemu MES pozwala na zorganizowanie szczegółowej identyfikowalności surowców do wyrobów gotowych oraz identyfikację strat w odniesieniu do etapów produkcji. Tutaj system jest częścią procesu zarządzania produkcją. Wynik procesu również się nie zmienia, ale cyfryzacja wpływa zarówno na wielkość produkcji i jej ostateczny koszt.

Kiedy przedsiębiorca powinien wprowadzić cyfryzację?

Transformacja cyfrowa jest istotna w przypadkach, gdy konkurencja jest duża, a marża spada do poziomu, który nie pokrywa ambicji właściciela. Kiedy praktycznie nie ma możliwości, aby się wyróżniać. Konieczne jest wejście na nowy rynek za pomocą technologii cyfrowych. Celem automatyzacji produkcji jest zwiększenie wydajności pracy, poprawa jakości produktów, stworzenie warunków do optymalnego wykorzystania wszystkich zasobów produkcyjnych. Przy określaniu stopnia automatyzacji brana jest pod uwagę przede wszystkim jej efektywność ekonomiczna i celowość w warunkach konkretnej produkcji.

Projekty powierzone firmie Plcontroll realizowane są z pełnym zaangażowaniem i bazowaniem na wiedzy technicznej. Specjaliści mają spore doświadczenie w naprawie falowników, sterowników PLC, paneli operatorskich HMI oraz automatyki przemysłowej. Zajmują się zarówno automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych. Projekty obejmują: linie technologiczne, maszyny, a także cele zrobotyzowane oparte o wizualizacje SCADA oraz roboty przemysłowe.

Automatyzacja produkcji wyzwaniem dla przedsiębiorców

Automatyzacja produkcji to proces w rozwoju produkcji, w którym część funkcji zarządzania i kontroli, które były wcześniej wykonywane przez człowieka, zostaje przeniesiona na przyrządy przemysłowe i urządzenia automatyki. Celem automatyzacji produkcji jest zwiększenie wydajności pracy, poprawa jakości produktów, stworzenie warunków do optymalnego wykorzystania wszystkich zasobów produkcyjnych. Przy określaniu stopnia automatyzacji przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę przede wszystkim jej efektywność ekonomiczną i celowość w warunkach konkretnej produkcji.

Mechanizacja i komputeryzacja kontroli dyspozytorskiej SCADA służy do wizualnego przedstawiania informacji z czujników i wskaźników, których zadaniem jest monitorowanie pracy urządzeń przemysłowych pod kątem:

– Dostosowywanie wskaźników na podstawie programów działań lub gdy zmiany są inicjowane przez operatora.

–  Organizacja przechowywania danych na serwerze.

–  Monitorowanie dynamiki pracy.

Zadaniem sieci jest nadawanie poleceń i odbiór tych wskaźników na sprzęcie, niezależnie od tego, jak daleko obiekt znajduje się od operatora.

Inteligentna sieć oparta na programowalnych sterownikach logicznych (PLC), realizuje standardowe zadania i wyróżnia się dodatkami:

– Umożliwia obserwację działania obiektu z dowolnego komputera z oprogramowaniem.

– Do stacji roboczej przesyłane są dane w różnych formatach.

– Zdalne redukowanie parametrów pracy systemu jest dostępne w czasie rzeczywistym.

Trudność polega na zapotrzebowaniu na projektowanie i wdrażanie inteligentnych systemów nowej generacji przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających umiejętności programowania i analizy systemowej. Zlecenie takich działań firmie Plcontroll to właściwe rozwiązanie dla przedsiębiorców zainteresowanych unowocześnieniem produkcji i automatyzacją procesów. Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych wprowadzeniem cyfryzacji i automatyzacji w swojej firmie zapraszamy do współpracy. Poza wymienionymi już działaniami zajmujemy się także ekspresowym serwisem falowników, sterowników PLC i paneli operatorskich HMI.