Szacowany czas czytania: 3 minutes
Automatyzacja produkcji
Zautomatyzowane systemy produkcyjne działają w fabryce na produkcie fizycznym. Wykonują operacje takie jak przetwarzanie, montaż, kontrola jakościowa lub przenoszenie materiałów, w niektórych przypadkach realizując więcej niż jedną z tych operacji w tym samym systemie. Poniżej wymieniono niektóre z powodów uzasadniających automatyzację procesów produkcyjnych.
1. Zwiększenie wydajności pracy
Automatyzacja operacji produkcyjnych zwiększa tempo produkcji oraz wydajność pracy. Oznacza to większą produkcję na godzinę nakładu pracy. Wynika to przede wszystkim z faktu iż maszyny oraz roboty nie wymagają przerw, a także nie męczą się. Przy właściwej konserwacji, urządzenia te mogą pracować kilka, a nawet kilkanaście lat bezawaryjnie.
2. Obniżenie kosztów pracy
Stale rosnące koszty pracy były i nadal są trendem w przemyśle produkcyjnym. W związku z tym, większe inwestycje w automatyzację stały się ekonomicznie uzasadnione, aby zastąpić operacje, które wykonywane są manualnie. Redukują one, wyższe z każdym rokiem, kwoty konieczne do utrzymania pracownika, zwiększając znacząco wydajność produkcyjną przedsiębiorstwa.
3. Poprawa jakości produktów
Automatyzacja produkcji nie tylko zapewnia wyższą wydajność produkcyjną od operacji wykonywanych ręcznie, ale gwarantuje ona również wykonanie procesu produkcyjnego z większą jednorodnością i zgodnością ze specyfikacjami jakościowymi. Zmniejszenie współczynnika wadliwości jest jedną z głównych korzyści wynikających z automatyzacji procesów produkcyjnych.
4. Skrócenie czasu realizacji produkcji
Automatyzacja pomaga skrócić czas pomiędzy zamówieniem klienta a dostawą produktu, zapewniając przedsiębiorstwu produkcyjnemu przewagę konkurencyjną w przypadku przyszłych zamówień. Poprzez skrócenie czasu realizacji produkcji zmniejszany zostaje poziom zapasów, a tym samym zredukowane zostają koszty magazynowania.
5. Zmniejszenie liczby rutynowych zadań manualnych lub ich wyeliminowanie
Niektóre z zadań wykonywanych przez pracowników mogą być rutynowe, nudne, męczące i prawdopodobnie uciążliwe. Automatyzacja lub robotyzacja takich zadań służy celowi poprawy ogólnego poziomu warunków pracy, a także umożliwia przeszkolenie pracownika i wykorzystanie jego umiejętności na innym etapie procesu produkcyjnego.
6. Poprawa bezpieczeństwa pracowników
Poprzez automatyzację danej operacji produkcyjnej i przeniesienie pracownika z aktywnego uczestnika w procesie do roli nadzorcy, praca staje się bezpieczniejsza. Bezpieczeństwo i fizyczne samopoczucie pracownika jest istotnym punktem w poprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstw.
7. Złagodzenie skutków niedoboru pracowników
W niektórych krajach występuje ogólny niedobór siły roboczej, co stymuluje rozwój zautomatyzowanych operacji produkcyjnych jako substytutu pracowników. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach czeka nas wyż demograficzny więc liczba dostępnych pracowników, będzie z roku na rok coraz niższa. W takim przypadku automatyzacja produkcji stanie się wręcz koniecznością.
8. Możliwość realizacji procesów, których nie można wykonać ręcznie
Pewne operacje nie mogą być wykonywane ręcznie, bez pomocy maszyny. W procesach tych zazwyczaj pojawiają się wymagania dotyczące precyzji, miniaturyzacji lub złożoności geometrii, których nie można osiągnąć ręcznie. W takich procesach zastosowanie znajdują bardzo precyzyjne maszyny oraz roboty przemysłowe, które zapewniają określoną powtarzalność, nieosiągalną dla człowieka.
9. Przewidywalność procesu produkcyjnego na podstawie danych historycznych
Automation of production processes daje możliwość wglądu w dane historyczne, dzięki monitoringowi procesu. Umożliwia to stworzenie strategii utrzymania ruchu – przewidywania awarii oraz odpowiedniego rozplanowania przeglądów (ang. Predictive maintenance), niwelującej częstotliwość usterek maszyn powodujących kosztowne przestoje. Na podstawie historii awarii możliwe jest również stworzenie bazy części zamiennych, które ulegają uszkodzeniu najczęściej, co minimalizuje konieczność składowania dużej liczby części, które tracą na wartości i zajmują przestrzeń.
10. Zwiększenie konkurencyjności na rynku przemysłowym
Automatyzacja produkcji oprócz wymienionych wyżej korzyści zapewnia także zwiększenie konkurencyjności na rynku. Za jej sprawą zakład rozwija się, a dzięki unowocześnieniu produkcji oferta firmy staje się atrakcyjniejsza cenowo, a także terminowo.
Chcesz zautomatyzować procesy produkcyjne w swojej firmie? W takim razie koniecznie pomyśl o skorzystaniu z usług naszej firmy. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy informacje o tym, które procesy warto automatyzować.