Jakie są zalety korzystania z robotów paletyzujących?Produkty są paletyzowane w prawie wszystkich zakładach przemysłowych na całym świecie. Jest to powtarzalne i niebezpieczne zadanie układania skrzynek, worków, części lub bel na paletach. Gdy przedsiębiorca zdecyduje się zautomatyzować proces paletyzacji w swoim zakładzie, dostępne są dwie kategorie paletyzatorów: konwencjonalne i zrobotyzowane. Jak wybrać? Przed podjęciem decyzji upewnij się, że dokładnie wiesz, czego potrzebujesz. Ile produktów potrzebujesz do przetworzenia? Jaką prędkość produkcji musisz osiągnąć? Znajomość tych informacji pomoże Ci zdecydować czy wybrać sposób konwencjonalny, czy robot paletyzujący.
Konwencjonalne urządzenie paletyzujące?
Najpierw spójrzmy na popularne paletyzatory, które można podzielić na dwie podkategorie: paletyzatory z niskim i wysokim wejściem. Paletyzatory niskiego wejścia obsługują produkty (worki, pudła itp.) transportowane przez przenośniki. Produkty są wyrównywane lub obracane zgodnie z konfiguracją palet. Następnie dociskają się do siebie, tworząc rząd. W kolejnym kroku ukształtowany rząd jest popychany lub podnoszony przez narzędzie, które umieszcza produkty na stole formującym zgodnie z układem tworzenia warstwy.
Rzędy są formowane jeden po drugim, aż warstwa zostanie ukończona. Stół formujący, zawierający pełną warstwę produktu, jest podnoszony lub opuszczany, następnie warstwa jest delikatnie opuszczana na paletę. Każda warstwa jest tworzona w ten sam sposób, aż do zapełnienia palety. Paleta jest następnie wyjmowana, zastępowana pustą, a proces rozpoczyna się od nowa.
W paletyzatorach wysokiego wejścia produkty są również wprowadzane przez przenośnik, ale zamiast podnoszenia lub opuszczania każdej wypełnionej warstwy w celu zrzucenia na paletę, sama paleta jest podnoszona lub opuszczana, podczas gdy warstwy produktu pozostają nieruchome. Paletyzator wysokiego poziomu może osiągać wyższe prędkości paletyzacji i jest zwykle wybierany do paletyzowania produktów ściśliwych (np. toreb), ponieważ każda warstwa jest prasowana ze wszystkich stron, w tym od góry.
Co trzeba wiedzieć o robotach paletyzujących?
Porozmawiajmy teraz o zrobotyzowanych paletyzatorach. Oczywiście ich kluczowym elementem jest robot zdolny do samodzielnego wykonywania zadań zleconych przez programowalny sterownik. Innym ważnym elementem jest chwytak (narzędzie z ramieniem ruchomym), który jest zwykle dostosowywany do obsługi określonych produktów. Robot paletyzujący może przetwarzać jeden lub więcej rodzajów produktów na raz zgodnie z konfiguracją palety i tworzy wiele warstw na palecie po odebraniu produktów z przenośnika.
Jakie są zalety korzystania z robotów paletyzujących?
– Szybkość: do kilkudziesięciu produktów na minutę, prędkość robota paletyzującego jest bardzo zróżnicowana w zależności od przetwarzanych produktów. Na przykład może zapakować do 1200 produktów na godzinę.
– Konserwacja: mniejsza liczba elementów mechanicznych oznacza znacznie mniej przestojów i wyższą niezawodność. Jednak operatorzy potrzebują specjalistycznego szkolenia serwisowego.
– Uniwersalność: różne chwytaki dają dużą wszechstronność i stanowią jeden z najważniejszych elementów robota paletyzującego. Jego specjalistyczne oprzyrządowanie można dostosować do niemal każdej potrzeby. Od chwytaków próżniowych po chwytaki boczne, palcowe i magnetyczne, są zaprojektowane do obsługi wielu rodzajów pojemników jednocześnie, niezależnie od ich kształtu. Systemy wizyjne mogą być wykorzystywane do wysyłania informacji do robota, aby mógł wybierać i umieszczać różne produkty na różnych paletach.
– Powierzchnia: Wymiary urządzeń mogą się różnić w zależności od konfiguracji systemu, ale oferowana elastyczność pozwala na ich instalację w ciasnych przestrzeniach przy zachowaniu najnowszych standardów bezpieczeństwa.
Wybór rozwiązania do automatycznej paletyzacji ma wiele zalet. Firmy preferują tę technologię m.in. w celu poprawy bezpieczeństwa i obniżenia kosztów pracy, jakie ona ze sobą niesie. Roboty paletyzujące są opłacalne dla linii pakującej. Niezależnie od powodów, dla których rozważa się automatyzację procesu paletyzacji, dokładna ocena potrzeb będzie kluczem do dobrze dopasowanego rozwiązania.
Roboty paletyzujące – najważniejsze rzeczy
– Zasięg: zasięg robota jest zwykle przedstawiany jako odległość od środka robota do najdalszego dotknięcia dłoni. Zazwyczaj przypomina to kształt kulisty, co należy wziąć pod uwagę przy pakowaniu produktów od niskich do wysokich poziomów.
– Ładunek: należy pamiętać, że ładunek musi obejmować zarówno masę narzędzia końcowego ramienia robota paletyzującego, jak i obsługiwanego produktu. Ważne jest również, aby zrozumieć, że robot musi być dobrze wyśrodkowany. Wszelkie przesunięcia w ręcznym narzędziu końcowym lub produkcie zmniejszają tę całkowitą ładowność.
– Prędkość: prędkość, która ma być sklasyfikowana i wyrażona w postaci prędkości obrotowej każdej osi/ramienia.
– Osie: w większości przypadków do paletyzacji używany jest robot 4-osiowy. W innych przypadkach, w których produkty muszą być obracane lub przechylane, można zastosować roboty 5- lub 6-osiowe.
Roboty mogą mieć szeroki obszar chwytania, w którym produkt może być podnoszony i umieszczany podczas paletyzacji. W tej strefie można umieścić jednocześnie pracujące linie produkcyjne z kilkoma miejscami gromadzenia produktów. Zrobotyzowane systemy paletyzujące mają tendencję do powiększania się, gdy zaczynasz obsługiwać wiele linii produkcyjnych. Najnowszym gorącym trendem w robotyce są roboty współpracujące.