Zadania szaf sterowania. W przedsiębiorstwach trudno zarządzać procesami kontrolowania oraz koordynowania różnych ważnych procesów, a wpływa na to zmienność parametrów. Dla usprawnienia procesu sterowania powstają specjalnie zaprojektowane narzędzia automatyzacji takie jak szafy sterowania. Jest to kompletne urządzenie, które obejmuje cały szereg różnorodnych elementów służących do automatycznego sterowania zewnętrznymi mechanizmami. Budowa szafy jest uzależniona od jej przeznaczenia, ale najczęściej w jej skład wchodzą urządzenia zabezpieczające i przełączającą, sterowniki logiczne, przetwornice częstotliwości. Firma Plcontroll projektuje i prefabrykuje szafy sterowania automatyki przemysłowej w tym według dokumentacji przekazanej przez klienta.
Czym są szafy sterowania?
Szafy sterowania to kompletne urządzenia niskonapięciowe przeznaczone do zbierania i przetwarzania informacji z czujników, sterowania urządzeniami elektrycznymi oraz przesyłania danych do sieci informatycznej systemu dyspozytorskiego. Mogą być wykonane według schematów własnych lub otrzymanych od klienta. Sprzęt posiada certyfikaty zgodności z przepisami technicznymi dotyczącymi wymagań przeciwpożarowych, dotyczących bezpieczeństwa pracy urządzeń niskonapięciowych. Zadaniem szafy sterowania jest stałe monitorowanie zmian parametrów technicznych systemu rejestrowanych przez czujniki, generowanie sygnałów sterujących włączaniem i wyłączaniem urządzeń oraz wdrożenie monitoringu wizyjnego stanu procesów technologicznych.
Jakie są zadania szaf sterowania?
Zastosowanie szaf sterowania obejmuje wiele dziedzin działalności człowieka. Główne ich zadania sprowadzają się do przemysłu, ale znalazły zastosowanie również w innych sektorach gospodarki. Wykorzystując szafy można wykonywać zautomatyzowane procedury związane z zarządzaniem procesami technologicznymi, budynkami elektroenergetycznymi, oświetleniem, pompowniami itp.
Szafy są przeznaczone do określonych zadań i do określonego sprzętu. Z tego powodu są zróżnicowane pod względem funkcjonalnym oraz technologicznym. Konstrukcyjnie takie szafy są wykonane w formie obudowy, wewnątrz których zainstalowane są wszystkie główne urządzenia, a na zewnątrz elementy sterujące i sygnalizacyjne.
Zadaniem szaf sterowania jest kierowanie pracą urządzeń wykorzystywanych w danym zakładzie pracy, dzięki czemu operator maszyn nie musi nadzorować każdego z nich oddzielnie. Korzysta natomiast z jednego panelu za pomocą którego zarządza funkcjami wszystkich sprzętów elektrycznych. Głównym zadaniem szafy jest włączanie i wyłączanie układów, regulowanie natężenia a także częstotliwość ich pracy.
Gdzie zamówić szafę sterowania?
Aby kupić szafę sterowania, która w pełni spełni wymagania konkretnego systemu, należy skontaktować się ze specjalistami firmy Plcontroll. Projektowane tutaj szafy do zastosowań przemysłowych spełniają wszystkie normy oraz wymogi a do ich budowy wykorzystane są rozwiązania firmowe lub uznanych na rynku producentów elementów sterowania i podzespołów. Specjaliści zajmują się także prefabrykacją szaf sterowania co znacznie poprawia bezpieczeństwo obsługi oraz niezawodność ich działania. Odpowiednio zbudowana szafa eliminuje ryzyko przeciążenia, zapewnia optymalne wykorzystanie energii elektrycznej.
Zaprojektowane szafy sterowania są przeznaczone do:
– Linii produkcyjnych.
– Maszyn dla branży spożywczej.
– Maszyn CNC.
– Systemów magazynowych.
– Automatyki okrętowej.
Główne funkcje szaf sterowania
Szafy sterowania różnią się zarówno budową wewnętrzną i zewnętrzną, ale spełniają wiele podobnych funkcji. W każdym takim urządzeniu można zmienić ustawność z uwzględnieniem rodzaju zadań oraz cech obiektu, na którym jest ono instalowane. We wnętrzu szafy znajdują się moduły, podzespoły które połączone w odpowiedni sposób przez doświadczonych specjalistów usprawnią pracę w całej fabryce, podnosząc jej wydajność. Dlatego projektowanie szaf sterowania trzeba powierzać firmie specjalizującej w tej dziedzinie i spełniającej normy.
Co gwarantuje szafa sterowania?
Ogólnie rzecz biorąc, szafa sterowania powinna zapewniać:
– Automatyczne sterowanie nadzorowanym urządzeniem.
– Dokonanie zmiany w sposobie sterowania (ręczny, półautomatyczny).
– Dopasowanie parametrów ustawień takich jak np.: parametry temperatury, ciśnienie, wilgotności powietrza.
– Przekazywanie danych za pomocą np. sygnalizacji świetlnej.
– Zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed ewentualnymi zwarciami, przeciążeniami prądowymi, czy też przepięciami.
– Sprawdzanie sterowanego sprzętu.
– Sygnalizacja w przypadku zagrożenia.
– Zdalne przekazywanie informacji.
– Przechowywanie danych o każdym zdarzeniu.
Zastosowanie szaf sterowania pozwala rozwiązać jednocześnie dwa ważne problemy. Przede wszystkim usuwa potrzebę stałego kontrolowania sprzętu, przenosząc to zadanie na automatykę. Ponadto ogranicza energochłonność i nadmierne wyeksploatowanie silników oraz innych części. Firma Plcontroll po wykonaniu projektu oraz prefabrykacji szaf sterowania, wykonuje prace ich wdrożenia w przedsiębiorstwie klienta. Przekazywana jest cała dokumentacja techniczna i udzielana jest 12 miesięczna gwarancja.