Szafy sterowania automatyką okrętową to produkt elektryczny, który zapewnia bezpieczną pracę pomp i innych złożonych urządzeń, przekazuje ważne dane dotyczące pracy sprzętu do urządzenia sterującego. Celem projektowania szafy sterowniczej jest zagwarantowanie najlepszych trybów pracy silników elektrycznych a także stałego monitorowania zmian parametrów systemu. Dzięki takim urządzeniom jak szafy sterownicze udaje się ograniczyć zużycie energii, chronić silniki, zawory elektryczne, pompy oraz zapewnić efektywne sterowanie okrętem.
Szafy sterowania automatyką okrętową
Okręty pływające po różnych akwenach wodnych wymagają wysokiej jakości niezawodnych szaf sterowniczych. Jest to ściśle związane z tym, że nawet drobna awaria na okręcie może spowodować duży problem. Ewentualna usterka automatyki okrętowej jest zagrożeniem dla załogi oraz przyczyną dużych kosztów. Dlatego ważnym punktem poza projektowanie okrętów oraz ich budową jest prawidłowy montaż szaf sterowniczych co pomaga wyeliminować wibracje wydłużając żywotność tych urządzeń.
Dobre podejście do montażu szafy sterowania automatyką okrętową prowadzi do minimalizacji awarii, usunięcia ryzyka przestojów całej jednostki, poprawienia bezpieczeństwa załogi. Przyczyny drgań wraz z ich parametrami mają charakter losowy, dlatego trudno je przewidzieć, dlatego są nieodłączną cechę okrętów, która brana jest pod uwagę w czasie instalowania tych urządzeń elektrycznych.
Szafy sterowania automatyką okrętową spełniają wymagania środowiskowe: odporność na wibracje, wodę morską. Wysokiej jakości urządzenia są konieczne w miejscach, gdzie ważne jest kontrolowanie pracy instalacji, różnych urządzeń a także ich podzespołów. W metalowej obudowie obecna jest automatyka wykorzystywana w przemyśle morskim. Szafy sterownicze dla okrętów są różne pod względem takich parametrów elektrycznych jak: napięcie, prąd, moc, oraz względy funkcjonalne.
Zadania szafy sterowania automatyką okrętową
Zgodnie z tradycjami ustanowionymi przez zintegrowaną automatykę, definicja automatyki okrętowej obejmuje wszystkie urządzenia okrętu zaprojektowane w celu zapewnienia napędu, manewrowania statkiem i stabilizowania jego pozycji w przestrzeni, wytwarzania i dystrybucji wszystkich rodzajów energii, tworzenia warunków życia załogi i warunków normalnego funkcjonowania sprzętu i wyposażenia. Szafy sterowania różnią się wewnętrznie i zewnętrznie, ale spełniają wiele identycznych funkcji. Funkcjonalność takiego urządzenia można zmienić a zależy to od danego zadania oraz cech obiektu, na którym szafa sterowania automatyką okrętową jest zainstalowana.
Możliwości szafy sterowania automatyką okrętową powinny zapewniać:
– Automatyczną kontrolę sterowanego sprzętu.
– Zmiany trybu sterowania na półautomatyczny lub ręczny.
– Dopasowanie ustawień: temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza itp.
– Wprowadzanie danych o parametrach pracy.
– Zabezpieczenie obwodów oraz urządzeń elektrycznych (przed przepięciami, przeciążeniami prądowymi, zwarciami itp.).
– Autodiagnostyka.
– Sygnalizacja w awaryjnej sytuacji.
– Zdalne przesyłanie danych.
Dzięki zastosowaniu szafy sterowania automatyką okrętową można rozwiązać ważne problemy. Usuwana jest konieczność stałego monitorowania sprzętu, przesuwając to na barki automatyki. W dużym stopniu zmniejszyć zużycie energii, zużycie silników elektrycznych oraz innych elementów. Specjalizacją firmy, która zajmuje się projektowaniem szaf sterowania automatyką okrętową jest ich prefabrykacja. Można korzystać z projektów indywidualnych bazując na zakresie zadań wskazanych przez klienta, zawsze zgodnie z obowiązującymi normami. Przeznaczeniem prefabrykowanych szaf sterowniczych jest sterowanie automatyką okrętową.
Główne zalety szafy sterowania automatyką okrętową to:
– Szybkie zbieranie danych o procesach technologicznych.
– Określone moduły komunikacyjne gwarantują nieprzerwaną pracę, stałą transmisję informacji oraz przetwarzanie danych na komputerze.
– Mikroprocesory zamontowane w obwodzie do sterowania sprzętem z konsoli centralnej.
Produkcja szaf sterowniczych zawsze zaczyna się od projektu. Pod uwagę brane są wymagania stawiane danym obiektom wymagającym automatyzacji. Wprowadzane produkty cechują się wysokimi parametrami użytkowymi, które demonstrują w rzeczywistych warunkach podczas wieloletniego użytkowania.
Stała kontrola dzięki szafie sterowania automatyką okrętową
Stałe monitorowanie konkretnych podzespołów które odpowiedzialne są za funkcjonowanie okrętu są bardzo ważne. Dbanie o prawidłowe zarządzanie energią elektryczną to podstawowy element, który musi być pod ciągłym nadzorem. Wdrożenie automatyki okrętowej w postaci szaf sterowniczych pozwala na optymalne zarządzanie zasobami energii. Daje to możliwość zwiększenia mocy w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania, kontroli zużycia paliwa co jest rozwiązaniem oszczędnym. Efektywne wykorzystanie automatyki okrętowej oznacza także zmniejszenie emisji spalin. Należy wdrożyć nowoczesną metodę integracji systemów dostosowując konkretne parametry okrętu za pomocą jednego modułu.