Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że roboty zastąpią ludzi, a to doprowadzi do bezrobocia. Roboty wprawdzie zastąpią ludzi w wielu rutynowych, trudnych czy niebezpiecznych procesach, ale nie doprowadzi to do bezrobocia, ale do pojawienia się nowych możliwości dla pracowników. Analitycy sugerują, że maszyny i ludzie będą dzielić pracę równo: roboty będą zajmować się ciężką pracą związaną z przetwarzaniem danych i rutynową pracą ręczną. Aby utrzymać się na powierzchni, pracownicy będą musieli przejść przekwalifikowanie lub zaawansowane szkolenie, to jedyny sposób, w jaki mogą przygotować się do przyszłej pracy.
Zrobotyzowanie stanowisk pracy
Przemysł samochodowy jest najbardziej zrobotyzowanym przemysłem, w którym wzrostowi liczby wykorzystywanych robotów towarzyszy wzrost liczby miejsc pracy w branży. Roboty nie zagrażają ludziom bezrobociem. Wręcz przeciwnie, roboty trzeba tworzyć, kontrolować i naprawiać, a to doprowadzi do powstania nowych miejsc pracy. Roboty służą do tego, aby proces produkcyjny był wydajny, a firma mogła być konkurencyjna. Zazwyczaj roboty są wykorzystywane do aktualizowania i rozszerzania produkcji w branżach, które przeżywają wzrost. Roboty poprawiają jakość warunków pracy, podejmując zadania wymagające pracy fizycznej, poprawiają bezpieczeństwo w przedsiębiorstwach. Kraje, które inwestują więcej w robotykę, tracą mniej miejsc pracy niż te, które tego nie robią.
Stanowiska pracy obsługiwane przez roboty
Firma Omron wprowadziła nową serię lekkich robotów SCARA – i4L. W jej skład wchodziły trzy modele o zasięgu 350 mm , 450 mm , 550 mm i ładowności 5 kg. Kompaktowa konstrukcja, szybkość i elastyczność programowania sprawiają, że seria i4L jest idealna do różnorodnych zastosowań, w tym montażu i szybkich, powtarzalnych procesów.
Nowe roboty i4L oferują klientom konkurencyjną wydajność i niezawodność w przystępnej cenie. Bezpiecznie automatyzują na przykład operacje związane z przenoszeniem materiałów.Ten obszar zastosowań jest automatyzowany w branżach na całym świecie jako metoda nie tylko rozwiązywania niedoborów siły roboczej, ale także zarządzania ryzykiem związanym z globalnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Według firmy nowe modele robotów Scara oszczędzają miejsce i są łatwe do zintegrowania z istniejącymi liniami produkcyjnymi. Są szybkie, łatwe w obsłudze i elastyczne, aby pasowały do szerokiej gamy zastosowań.
Ponadto rozwiązania z zakresu robotyki mogą rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się producenci na całym świecie. Wśród nich brak siły roboczej, w wyniku czego konieczne jest wytwarzanie ograniczonych partii produktów i skracanie cyklu życia produktów. Producenci jak nikt inny potrzebują elastycznych rozwiązań technologicznych, które potrafią dostosować się do zmian na linii produkcyjnej, nagłego zatrzymania produkcji i innych kłopotów.
Jaka jest specyfika nowej linii robotów?
Modele mają wbudowany wyświetlacz zaprojektowany w celu uproszczenia procesu rozwiązywania problemów. Dodatkowo wyposażone są w świetlne pierścienie, które są swego rodzaju wskaźnikami działania robota. Informują użytkownika o aktualnym trybie działania rozwiązania technologicznego oraz o czynnościach, które należy wykonać. Pozwoli to firmom skrócić nieplanowane przestoje w pracy robotów i całej linii produkcyjnej.
Robot i4H SCARA jest gwarancją zwiększonej wydajności i ładowności. W przedsiębiorstwach mogą być wykorzystywane do montażu mechanicznego, do załadunku, paletyzacji. Nieodzowne w branży motoryzacyjnej i spożywczej. Nowe roboty zawierają ważne funkcje minimalizujące czas przestojów i zapobieganie wypadkom, usprawniają serwisowanie. Są wykorzystywane na takich stanowiskach pracy jak: paletyzacja, załadunek, rozładunek oraz podnoszenie i układanie.
Sterowniki robotów produkcyjnych
Robotyzacja produkcji może obniżyć koszty przeobrażenie przedsiębiorstwa, a także zapewnić oszczędności. Robotyzacja stanowisk pracy zwiększa produktywność i konkurencyjność przedsiębiorstw przemysłowych, a w niedalekiej przyszłości automatyzacja produkcji doprowadzi do personalizacji dóbr konsumpcyjnych i podniesienia jakości życia ludzi.
Dziś roboty przemysłowe są dostępne nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale także dla małych firm. Jest to możliwe dzięki postępowi technologicznemu. Nowoczesne roboty wytrzymują duże obciążenia, wzrosła szybkość i dokładność ich pracy. Dzięki temu są z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w inżynierii mechanicznej, ale także w przemyśle elektrycznym i farmaceutycznym.
Roboty stały się bezpieczniejsze – koboty potrafią efektywnie współpracować z człowiekiem podczas produkcji.Technologie widzenia maszynowego i sztucznej inteligencji pozwalają robotom wykonywać bardziej złożone zadania, samodzielnie poprawiać jakość pracy i szybko zmieniać pod kątem nowych operacji. Dzięki temu roboty mogą stać się skutecznym rozwiązaniem nie tylko dla produkcji masowej i wielkoseryjnej, ale nawet dla przedsiębiorstw wytwarzających małe partie towarów.
Aktualizacje produkcyjne
Przy wysokim poziomie robotyzacji stare roboty (które pracowały 12-15 lat) są zastępowane nowymi, bardziej nowoczesnymi. W naszym kraju swoistym motorem napędowym jest niski poziom modernizacji produkcji, w niektórych branżach procent zużycia sprzętu przekracza 50%, na tej podstawie przemysłowcy logicznie dążą do wymiany przestarzałego sprzętu na najnowocześniejszy.
Roboty nie popełniają błędów, nie chorują, potrafią pracować w nieogrzewanych halach, są bardziej produktywne, więc zastępowanie ludzi robotami staje się coraz bardziej atrakcyjną okazją dla przemysłowców. Roboty mogą zwiększyć produktywność i obniżyć koszt produktu, zwiększyć szybkość i adekwatność dostosowania do rynku, zmniejszyć negatywny wpływ czynnik ludzki, uzyskać bezpłatny kapitał obrotowy. Większość ekspertów jest przekonanych, że inwestycje w robotykę przemysłową będą rosły.