Co to jest przemysł 4.0? Zmiany, jakie zachodzą w branży pod wpływem technologii informatycznych, przyczyniają się do znacznego podniesienia jakości produktów i usług. Zwiększa to lojalność i satysfakcję klientów. Producenci również nie tracą: nowe podejścia i modele biznesowe, które rodzą się w Przemyśle 4.0, pozwalają im zarabiać więcej, a tym samym inwestować w ulepszanie produktów. W końcu wszyscy wygrywają.Termin Przemysł 4.0 pojawił się w Europie w 2011 roku na jednej z wystaw przemysłowych w Hanowerze. Rząd niemiecki zaczął mówić o potrzebie szerszego wykorzystania technologii informatycznych w produkcji. Istotą czwartej rewolucji przemysłowej jest to, że dziś świat materialny łączy się ze światem wirtualnym, w wyniku czego rodzą się nowe kompleksy cyberfizyczne, zjednoczone w jednym cyfrowym ekosystemie.
Co to jest przemysł 4.0?
Czwarta rewolucja przemysłowa – Przemysł 4.0 to coraz większa automatyzacja absolutnie wszystkich procesów i etapów produkcji:
– Cyfrowe projektowanie produktu, tworzenie jego wirtualnej kopii.
– Współpraca inżynierów i projektantów w jednym cyfrowym biurze projektowym.
– Zdalne dostosowanie wyposażenia w przedsiębiorstwie do wymagań technicznych i do wydania tego konkretnego produktu.
– Automatyczne zamawianie niezbędnych komponentów w odpowiedniej ilości, kontrola ich dostawy.
– Monitorowanie drogi gotowego produktu z magazynu w przedsiębiorstwie do sklepu i do klienta.
Ale nawet po sprzedaży producent nie zapomina o swoim produkcie, jak to było wcześniej w klasycznym modelu: kontroluje warunki użytkowania, może zdalnie zmieniać ustawienia, aktualizować oprogramowanie, ostrzegać klienta o ewentualnych awariach. Więc teraz produkują wszystko – od inteligentnych czajników i patelni po smartfony. Pojęcie Przemysłu 4.0 jest często przedstawiane jako matematyczny znak nieskończoności który ilustruje ten niekończący się cykl interakcji między producentem, produktem i klientem.
Zasady budowania Przemysłu 4.0
To według nich firmy mogą realizować w swoich przedsiębiorstwach scenariusze czwartej rewolucji przemysłowej:
Pierwszym z nich jest interoperacyjność, co oznacza zdolność maszyn, urządzeń, czujników i ludzi do interakcji i komunikowania się ze sobą za pośrednictwem Internetu rzeczy.
Prowadzi to do kolejnej zasady, przejrzystości, która pochodzi z tej interakcji. W wirtualnym świecie powstaje cyfrowa kopia rzeczywistych obiektów, systemów funkcji, która dokładnie powtarza wszystko, co dzieje się z jej fizycznym klonem. W rezultacie gromadzone są najbardziej kompletne informacje o wszystkich procesach zachodzących w sprzęcie, inteligentnych produktach, ogólnie w produkcji i tak dalej.
Wsparcie techniczne to trzecia zasada Przemysłu 4.0. Jego istotą jest to, że systemy komputerowe pomagają ludziom w podejmowaniu decyzji poprzez zbieranie, analizowanie i wizualizację wszystkich wyżej wymienionych informacji. Wsparcie to może również polegać na całkowitym zastąpieniu ludzi przez maszyny przy wykonywaniu niebezpiecznych lub rutynowych czynności.
Czwartą zasadą jest decentralizacja decyzji zarządczych, delegowanie części z nich na systemy cyberfizyczne. Chodzi o to, aby automatyka przemysłowa była jak najbardziej kompletna: wszędzie tam, gdzie maszyna może pracować wydajnie bez interwencji człowieka, prędzej czy później musi nastąpić zastąpienie pracownika. Jednocześnie pracownikom przypisuje się rolę kontrolerów, którzy mogą łączyć się w sytuacjach awaryjnych i niestandardowych.
Pragnienie wyrażania siebie poprzez Przemysł 4.0
Transformacja przemysłu wytwórczego nazywana jest rewolucją właśnie dlatego, że zmiany nie są powierzchowne, ale radykalne: przemysł jest restrukturyzowany od góry do dołu. Zmieniają się modele biznesowe, rodzą się nowe firmy, z powierzchni ziemi znikają znane na całym świecie marki o długiej historii, jeśli nie mają czasu, aby dołączyć do szeregów cyfrowych rewolucjonistów. Klienci zmienili swoje zachowania, chcą indywidualnego podejścia, unikalnych produktów.