Człowiek i maszyna najskuteczniejszy sposób działania. Otaczające nas maszyny zmieniają się, ale zasada ich działania pozostaje ta sama: zweryfikowane działanie kontrolne daje przewidywalny wynik, zwykle przydatny człowiekowi. Maszyna jest człowiekowi potrzebna, ale czy nasza zależność od niej rodzi podporządkowanie człowieka maszynie.
Człowiek i maszyna najskuteczniejszy sposób działania
Trzeba przyjąć zupełnie inne podejście do biznesu, przemyśleć pracę w obszarze brakującego środka, gdzie ludzie doskonalą sztuczną inteligencję, a inteligentne maszyny z kolei dają ludziom supermoce. W przeszłości koncentrowano się na wykorzystaniu maszyn do automatyzacji niektórych kroków w określonym przepływie pracy. Obecnie potencjalna współpraca między ludźmi a maszynami prowadzi do transformacji wielu tradycyjnych procesów.
Sztywne linie montażowe ustępują miejsca elastycznym zespołom ludzi i inteligentnych maszyn. Co więcej, takie zespoły stale i natychmiast dostosowują się do nowych i różnych danych wprowadzanych przez ludzi. Są naprawdę organiczne: połączone procesy pracy przypominają żywe, oddychające organizmy. Eksperci przewidują, że technologie sztucznej inteligencji będą niezbędne, aby pomóc firmom stać się bardziej związanymi z rynkiem, który obsługują, poprzez lepsze reagowanie na wymagania klientów.
Jednak, aby to osiągnąć, liderzy muszą przyjąć inny, zorientowany na działanie sposób myślenia, aby na nowo wyobrazić sobie swoje wyniki. Muszą również zrozumieć, że aby wypełnić brakujący środek, muszą najpierw położyć fundament, zamiast pędzić do przodu. W szczególności powinni początkowo skupić się na rozwijaniu pełnego potencjału swoich pracowników poprzez automatyzację rutynowej pracy, a następnie nadal skupiać się na interakcji ludzi i maszyn.
Dzięki odkryciom w dziedzinie sztucznej inteligencji wkraczamy w erę radykalnych przeobrażeń biznesowych. To nowa era, w której podstawowe podejścia do zarządzania, które kierowały nami wcześniej, zmieniają się codziennie. Systemy oparte na sztucznej inteligencji nie tylko automatyzują wiele procesów, czyniąc je bardziej wydajnymi, ale także pozwalają na interakcję człowieka i maszyny w zupełnie nowy sposób. Zmienia się sam charakter pracy, co zmusza nas do poszukiwania nowych metod zarządzania biznesem i personelem.
Roboty i ludzie
Przez wiele lat roboty były urządzeniami nieporęcznymi, zwykle oddzielonymi od ludzi i wykonującymi ściśle określone zadanie, na przykład usprawniały ładowanie części na prasę do tłoczenia.Taka funkcja była częścią znormalizowanego procesu produkcyjnego, w którym ludzie codziennie wykonywali tę samą pracę, na przykład identyfikując defekty w częściach.
Warto porównać tradycyjną linię montażową z przedsiębiorstwem, w którym roboty są znacznie mniejsze, bardziej zwinne i zdolne do pracy ramię w ramię z ludźmi dzięki wbudowanym czujnikom i algorytmom sztucznej inteligencji. W przeciwieństwie do pierwszych generacji robotów przemysłowych, nowa generacja potrafi rozpoznawać pobliskie obiekty, rozumieć, co się dzieje, działa i uczy się dzięki uczeniu maszynowemu i innym technologiom sztucznej inteligencji.
Innymi słowy, przepływ pracy staje się elastyczny i adaptacyjny, tradycyjne linie montażowe ustępują miejsca zespołom człowiek-maszyna, które można stale zmieniać bez zatrzymywania produkcji.Teraz, aby zrealizować indywidualne zamówienie i dostosować się do zmieniającego się zapotrzebowania, powstaną zespoły człowiek + maszyna.
Człowiek i maszyna do paletyzacji
Układanie towarów na palecie jest niezbędnym procesem w każdym przedsiębiorstwie. Są to prace powtarzalne, dlatego coraz częściej następuje automatyzacja procesów produkcyjnych i zadania przejmują roboty. Dzięki temu wzrośnie zarówno efektywność i oszczędności. Stacje do paletyzacji przejmują czynności jakie dotąd wykonywał człowiek uwalniając go od prac żmudnych i ciężkich.
Taka maszyna jest tak dostosowana, że bez względu na rodzaj produkcji, potrafi dostosować prawidłowy wariant układania kartonów. Można z całą pewnością powiedzieć, że automatyzacja przemysłowa w postaci robota paletyzującego jest szybsza, dokładniejsza i wydajniejsza niż człowiek. Pracownik może zająć się jej ustawieniem i kontrolowaniem i jest to najskuteczniejszy sposób działania. Maszyna zastępująca pracę fizyczną człowieka musi być odpowiednio zaprojektowana, aby zagwarantować stabilność pracy.
Projektanci automatyki przemysłowej kładą nacisk na bezpieczne wykorzystanie precyzji robotów oraz zdolności ludzi w rozwiązywaniu problemów dla uzyskania jak największej wydajności. Nowoczesne roboty cechuje zwiększona ładowność i produktywność, dlatego są z powodzeniem wykorzystywane do paletyzacji, załadunku w takich branżach jak np. motoryzacyjna i spożywcza.
Ważne! Nawet w pełni cyfrowe i wysoce połączone przedsiębiorstwo nadal w dużym stopniu opiera się na ludziach. Koncepcja Przemysłu 4.0 oznacza integrację całego łańcucha wartości w firmie. Innymi słowy, integracja wszystkich maszyn, produktów, systemów i ludzi we wspólną infrastrukturę sieciową pozwala prawie całkowicie zautomatyzować wykonywanie procesów. Jednocześnie ludzie i maszyny pracują jako całość. Dla efektywnej współpracy obie stron muszą doskonale koordynować swoje działania. Z jednej strony inteligentne przedsiębiorstwo musi zwiększać produktywność, z drugiej musi też wspierać pracowników i ułatwiać im pracę.