Automatyzacja procesów produkcyjnych jako zjawisko powszechne i nieuniknione
W dobie Przemysłu 4.0 obserwowana jest stale rosnąca tendencja do automatyzacji procesów produkcyjnych. Polega ona na zastępowaniu pracy ludzkich rąk, pracą zautomatyzowanych oraz zrobotyzowanych stanowisk, których celem jest m.in. : wzrost wydajności produkcji, a także poprawa jakości wyrobów. Zjawisko to wydaje się nieuniknione i posiada szereg zalet, ale budzi obawy wśród pracowników produkcyjnych. Uważają oni, że doprowadzi to do zwolnień pracowniczych, jednak w rzeczywistości przyszłość nie maluje się w tak ciemnych barwach.
Automatyzacja produkcji, a wzrost wydajności
Rozwój technologii i systematyczne rozwijanie kolejnych maszyn sprawia, że są one zdolne do zastępowania ludzi w coraz większej liczbie czynności. Maszyny nie potrzebują przerw i nie przemęczają się. Powoduje to przyśpieszenie procesu produkcyjnego i zwiększanie wydajności – np. czynności zajmujące człowiekowi 20 min, wykonywane są przez maszynę w ciągu 2 min. Automatyzacja produkcji bezpośrednio przyczynia się więc do szybszego wykonywania pewnych działań, a co za tym idzie – z większą ilością produkowanych dóbr. Nie da się ukryć, ze roboty stosowane w przemyśle działają szybciej i sprawniej niż ludzie. Niesamowita oszczędność czasu, a także monumentalny wzrost liczby tworzonych produktów wpłynie nie tylko na oszczędność pieniędzy po stronie przedsiębiorcy, ale również na zwiększeniu zysków. W takim układzie strach o koszty robotyzacji może zostać zniwelowany i zastąpiony optymistycznymi nadziejami na przyszłość.
Automatyzacja procesów produkcyjnych, a wzrost jakości
Nie ulega wątpliwości, że ogromną przewagę w stosunku do ludzi automatyzacja procesów produkcyjnych zawdzięcza dużej niezawodności większości stosowanych technologii. Precyzyjnie skalibrowana maszyna jest w stanie ograniczyć liczbę błędów do minimum i zapewnić powtarzalność rezultatu na poziomie niedostępnym dla ludzi. Popełnianie błędów jest natomiast nieodzowną ludzką cechą, a ich wystąpienie jest jedynie kwestią czasu. Poza tym, automatyzacja produkcji pozwala na ustalenie jednolitego standardu produktów i utrzymanie ich jakości na jednakowym poziomie.
Automatyzacja procesów produkcyjnych, a kontrola
Przedsiębiorstwa produkcyjne kładą ogromny nacisk na kontrolę swoich produktów, podlegają one ocenie w całym procesie wytwarzania. Obecnie inspekcje przeprowadzane są poprzez ocenę wizualną działów jakości. Dzięki zaawansowanym systemom wizyjnym proces produkcyjny może zyskać sztuczne oczy, mogące kontrolować jakość wyrobu na każdym etapie produkcji. Pomaga to w znacznym stopniu ograniczyć koszty wynikające z wadliwych wyrobów – reklamacji lub serwisu produktu.
Automatyzacja, a bezpieczeństwo
Jedną z ogromnych zalet wdrażania robotów na linie produkcyjne jest możliwość powierzenia im zadań niebezpiecznych dla zdrowia i życia pracowników, a także takich, które są zwyczajnie trudne do wykonania dla człowieka. Jest to niewątpliwa inwestycja w ludzi, znajdująca swoje potwierdzenie w miejscach, w których na pracowników oddziałują trujące opary, hałas bądź nieodpowiednia dla zdrowia temperatura.
Automatyzacja, a ryzyko całkowitego wyparcia czynnika ludzkiego
W czasach niżu demograficznego, a także coraz większego zapotrzebowania na nowe produkty, znalezienie przez firmy wykwalifikowanych pracowników graniczy z cudem. W takim przypadku roboty przemysłowe są naturalnym uzupełnieniem niedoborów kadrowych, a zarazem inwestycją w maksymalizację zasobów pracy. Pomimo tych zalet, automatyzacja procesów produkcyjnych spotyka się z nieuzasadnionym oporem ze strony pracowników linii produkcyjnych. Obawiają się oni utraty pracy, a także wizji przebranżowienia na inne stanowisko. Istotną rolę w całym procesie stanowią menadżerowie obszarów, którzy powinni umiejętnie zarządzić zmianą. Taka sytuacja jest jednak korzystna dla pracownika ze względu na możliwość zdobycia nowych umiejętności, co niesie za sobą wzrost satysfakcji z pracy. W najbliższych latach nic nie wskazuje na to, iż czynnik ludzki zostanie całkowicie wycofany z procesów produkcyjnych. Automatyzacja produkcji jest jeszcze uznawana za innowację, która wciąż jest udoskonalana i przykład fabryki samochodów Tesla(https://innovatingautomation.pl/tesla-motors-problem-automatyzacji/ ) pokazuje nam, że zawsze na początku i końcu procesu potrzebny będzie człowiek.
Usprawnianie oraz automatyzacja procesów produkcyjnych
Firma plcontroll zajmuje się usrpawnianiem oraz automatyzacją procesów produkcji. Jeśli uważają Państwo, że istnieją u Państwa w firmie procesy produkcyjne wymagające usprawnienia bądź automatyzacji zapraszamy do kontaktu.