We współczesnym świecie człowiekowi trudno jest rozwiązać zadania koordynowania i kontrolowania wielu procesów. Wiele zmiennych parametrów oraz praca z dużymi prędkościami bardzo utrudnia wykonywanie funkcji sterowania. Ale z pomocą ludzkości przychodzą narzędzia automatyzacji, w szczególności szafy sterownicze. Jest to kompletne urządzenie, które zawiera całą gamę różnorodnych elementów do automatycznego sterowania mechanizmami zewnętrznymi.
Struktura wewnętrzna takiego wieloskładnikowego produktu zależy od jego przeznaczenia funkcjonalnego. Z reguły elementami szafy są urządzenia przełączające, sterowniki logiczne, urządzenia ochronne, przetwornice częstotliwości itp. Zakłady produkcyjne to miejsca, w których można znaleźć wiele różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Ich prawidłowe, a przede wszystkim bezawaryjne działanie to ważna kwestia przy wytwarzaniu potrzebnych produktów. Jednym z integralnych i kluczowych elementów w kontekście automatyki przemysłowej są właśnie szafy sterownicze.
Szereg zastosowań szaf sterowniczych
Zastosowanie automatycznych szaf sterowniczych obejmuje wiele obszarów działalności człowieka. Wykorzystywane są w przemyśle i gospodarstwie domowym, w komercyjnych sektorach gospodarki. Za pomocą takich szaf automatyzuje się zadania związane z zarządzaniem procesami technologicznymi, oświetleniem, obiektami elektroenergetycznymi, systemami łączności inżynierskiej, przepompowniami itp. Szafy są projektowane pod konkretne zadania i pod konkretne urządzenia. Dlatego różnią się znacznie pod względem przeznaczenia technologicznego i funkcjonalnego.
Linie produkcyjne wykorzystują złożone zadania, które zapewniają koordynację poszczególnych mechanizmów. Odpowiadają za terminowe uruchamianie, hamowanie i ruch wsteczny przenośników.Taki system, w którym niektóre operacje technologiczne zależą od innych, po prostu musi mieć automatyczne centrum sterowania. Jednocześnie, poza zadaniami roboczymi, szafie sterowniczej przypisuje się funkcje ochrony mechanicznej i elektrycznej.
Jeśli chodzi o szafy sterownicze, kluczową kwestią jest tutaj odpowiedni projekt, którego stworzeniem zajmują się specjaliści. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość całej szafy i dokładną lokalizację wszystkich elementów w jej wnętrzu. Urządzenia te doskonale sprawdzają się we wszystkich gałęziach przemysłu, w których stosuje się wiele instalacji i różne typy maszyn. Szafy sterownicze są więc niezbędne do pracy zarówno małych, jak i dużych urządzeń. Można je również znaleźć w wielu zakładach przemysłowych, branży spożywczej, morskiej, produkcyjnej i wielu innych.
Przeznaczenie szaf sterowniczych
Firma zajmująca się projektami wykonuje prefabrykowanie szafy sterownicze które przeznaczone są do zastosowania:
– Do maszyn dla branży spożywczej.
– Do systemów magazynowych wysokiego składowania.
– Do automatyki okrętowej.
– Maszyn CNC (maszyna sterowana komputerowo). Inaczej to układ sterowania numerycznego, posiadający mikrokomputer, podlegający interaktywnemu zaprogramowaniu.
– Do linii produkcyjnych (zapewnia wymagany stopień ochrony przed wpływami środowiska, ochrona urządzeń przed przeciążeniami i prądami zwarciowymi, a także przed zanikiem fazy lub zerem w linii zasilającej).
– Szafy sterujące są niezbędne w miejscach, gdzie potrzebne jest monitorowanie pracy instalacji, różnych urządzeń oraz ich podzespołów. W tej metalowej zabudowie znajduje się automatyka wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Szafy są zróżnicowane pod względem znamionowych parametrów elektrycznych (prąd, moc, napięcie) oraz pod względem funkcjonalnym.
Główne funkcje szaf sterowniczych
Pomimo różnic zewnętrznych i wewnętrznych, takie urządzenia spełniają szereg identycznych funkcji. Z reguły funkcjonalność zawsze można zmienić w zależności od konkretnego zadania i cech obiektu, na którym szafa sterownicza jest zainstalowana.
Ogólnie jej możliwości powinny zapewniać:
– Automatyczna kontrola sterowanego sprzętu.
– Możliwość zmiany trybu sterowania na ręczny lub półautomatyczny.
– Dostosowanie ustawień procesu technologicznego (parametry temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia itp.).
– Wyprowadzanie informacji o parametrach pracy (wyświetlacz lub sygnalizacja świetlna).
– Ochrona obwodów i urządzeń elektrycznych (przed przeciążeniami prądowymi, przepięciami, zwarciami itp.).
– Diagnostyka sterowanych urządzeń i autodiagnostyka.
– Sygnalizacja w sytuacji awaryjnej.
– Zdalne przesyłanie informacji (na przykład do dyspozytorni).
– Archiwizowanie danych w dzienniku elektronicznym o wszystkich zdarzeniach lub zmianach danych.
– Wykonywanie poleceń zewnętrznych (dyspozytor lub inny personel serwisowy).
Zastosowanie szaf sterowniczych pozwala na jednoczesne rozwiązanie dwóch ważnych problemów. Po pierwsze eliminuje konieczność ciągłego monitorowania sprzętu, przenosząc go na barki automatyki. Po drugie, znacznie zmniejsza zużycie energii i zużycie silników elektrycznych, a także innych ruchomych elementów. Specjalizacją firmy projektującej szafy sterownicze jest ich prefabrykacja dla automatyki przemysłowej. Specjaliści są gotowi do realizacji projektów indywidualnych, zgodnie z zakresem zadań określonych przez klienta. Posiadają duże doświadczenie w projektowaniu, rozwoju i produkcji oraz uruchamianiu tego sprzętu, co pozwala dostarczać klientom produkty niezawodne i trwałe.
Główne zalety szaf sterowniczych to:
– Szybkie i wysokiej jakości zbieranie informacji o procesach technologicznych i innych.
– Specjalne moduły komunikacyjne zapewniające nieprzerwaną pracę, ciągłą transmisję informacji i przetwarzanie danych na komputerze.
– Dostępność mikroprocesorów zainstalowanych w obwodzie. Za ich pomocą można sterować sprzętem z konsoli centralnej.
Produkcja szaf sterowniczych zaczyna się od projektu. Na tym etapie brane są pod uwagę wszystkie wymagania stawiane konkretnym obiektom, które wymagają automatyzacji. Wszystkie wytwarzane produkty charakteryzują się nie tylko wysokimi parametrami użytkowymi, ale również demonstrują je w rzeczywistych warunkach podczas wieloletniego użytkowania.